Kıl dönmesi neden olur, kıl dönmesi tedavisi nasıl olur?


0

Kıl dönmesi gün içerisinde gerek iş hayatınızı gerek sosyal hayatınızı mahremiyet yerlerde oluşan bir rahatsızlık olması dolayısı ile hayatınızı olumsuz etkiler. Kıl dönmesi genellikle anüs bölgesinde görülmektedir. Kıl dönmesi, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Ergenlikten sonra 15 yaşından itibaren sıkça görülmeye başlar ve kıl dönmesi görülen yaş ortalaması 15 ile 35 yaş arasında değişir. Kıl dönmesi neden olur, kıl dönmesi tedavisi nasıl olur?

Kıl dönmesi neden olur?

Kıl dönmesi bahsedildiği gibi mahrem bölgelerde meydana gelen bir rahatsızlık durumu olduğu için tedavisi aşamasında kişileri doktora gitme konusunda utandırmaktadır. Kıl dönmesi tedavisi için doktora en son aşamalarda başvurulduğunda ise cerrahi müdahaleye gerek kalınabilmektedir. Kıl dönmesinin oluşma sebeplerinden biri özellikle gün içerisinde sürekli atıştırmak fast food yemek kilo artışına neden olarak bu unsuru arttırır ve oturarak çalışılan işlerin giderek yaygınlaşması, kıl dönmesi görülme oranını artırmaktadır.

Kıl dönmesi şikayetlerinin çoğalması sonucu yapılan çeşitli araştırmalar ve tezler sonucu saçların dökülmesi ve duş sonrası kuyruk sokumu bölgesinde kalması sonucunda deri altına girmesi nedeniyle olduğu ortaya çıkmıştır. Erkeklerde ve kadınlarda Tıraş olurken, ağda yaparken ya da jiletle mahrem bölgelerdeki tüyleri alırken, cildin yüzeyine çıkamayan tüy yapısının yarattığı hastalığa batık ya da kıl dömesi denir. Kıl dönmesi ise kuyruk sokumunda, halk arasında çatal diye tabir edilen bölgede meydana gelir.

Kıl dönmesi hangi organlarımızda çıkar?

-Göbek bölgesinde

-Koltukaltı bölgesinde

-Yüz bölgesinde

-Bacaklarda

-En çok kuyruk sokumu bölgesinde görülmektedir.

Kıl dönmesi belirtileri nelerdir?

Kıl dönmesi ilk çıktığında kendini belli etmez bir süre sonra kendini belli etmeye başladığında kişinin sosyal ve iş hayatını olumsuz etkilediğine şahit olabiliriz.

-Bu durum ilk olarak kıl dönmesi yaşanan bölgede sivilce çıkması ile kendini gösterir sonrası bölgede kızarıklık meydana gelerek içerisinden kendini yavaşça apseye dönüştürür.

-Sonrasında ise yavaşça kuyruk sokumu apsenin verdiği etki ile şişmeye başlar ve yara oluşarak deride delik oluşur.

-Bu durum sonrası hastada ateşlenme durumu görülebilir ve artık bir cerrahi müdahale gerektiği yargısına saptanır.

Kıl dönmesi tedavisi için karışım tarifi

Isırgan otu lapası :Bilinen en bitkisel kıl dönmesi tedavisi ısırgan lapasıdır. İnternette paylaşılan ve yöntemin bir profesör tarafından önerilmiş olduğu belirtilmektedir. Kıl dönmesi doğal tedavisi için ısırganı bir kabın içerisinde ezin ve lapa haline getirin. Lapa haline getirdiğiniz ısırganı kıl dönmesi oluşan bölgeye uygulayıp 20 dk beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Sıcak havlu :Sıcak havlu ya da sıcak su torbası etkilenen cilt alanlarına 15 dakika kadar kompres olarak uygulanabilir. Uygulamanın her gün birkaç kez düzenli olarak yapılması önerilir.