Kışın yenilecek tatlılar neler


0

Soğuk havaların en güzel yani iştah açan kolay tatlılar ,sıcak bir şömine,belki izlenilen tatlı bir kar görüntüsü ve sıcak bir çikolata.. Sonrasında yaza merhaba diyerek  aç kalınan günler.. 🙂

Peki kışın yenilen en güzel tatlılar hangileridir. Aşağıda sizin için kış tatlılarını bir araya getirdik.

  • Bir numara da tabiki de Fondü yer almakta. Fondü’nün geçmişine göz atarsak İsviçre’de ortaya çıkmıştır. Soğuk havaların vazgeçilmezi olan fondü ilk olarak şarabın yanında sıcakta çabuk eriyeceği düşünülen kaşar ve peynir çeşitleriyle denenmiştir.

  • Künefe : Bu muhteşem lezzetin meşhur olduğu  asıl memleketi Filistin’in Nablus kenti olarak geçmektedir. Kendine has minik tepsilerinde kadayıf yardımıyla hazırlanan bu güzel tatlı kışın tercih edilecek tatlılar arasında  yer almaktadır. İsteğe göre Fıstık,fındık,ceviz ve kaymakla servis edilmektedir.

  • Sufle : İlk çıkış ülkesi Fransa olan bu tatlının asıl adı Souffle olarak geçmektedir. Ülkemizde hemen hemen her cafe de görebilirsiniz. Dondurmayla servisi yapılan bu tatlının sunumu soğuk gözükebilir fakat kaşığınızla bir parça aldığınızda sıcacık çikolatasıyla içinizi eritir.

  • Fırında tahin pekmez  : Kışın üşümemek için kan yapması için yediğimiz en güzel ikili ve balık arkasından yenilen en güzel tatlı tahin  pekmezdir. Peki fırında yapılanını hiç tatma fırsatı yakaladınız mı ?  denemenizi ısrarla tavsiye eder mutlaka kiremit kaplarda pişirmenizi öneririz.

  • Elmalı tart : İlk kez 1514 yılında Hollanda yemek kitaplarında ortaya çıkan Elmalı tart Amerika ‘da iç savaş sırasında minik krakerler yardımıyla açlığı engellemek için ortaya çıkartılan bir tart olarak bilinir. Ülkemizde de sevilerek yapılan bu tartı 3 Adet elmadan kolay bir şekilde yapabilirsiniz.