Kişinin Yalan Söylediği Nasıl Anlaşılır


0
3 paylaşım

Kişinin size karşı samimi olmadığını anladığınız an onun size beyaz ya da kara yalanlar söylediği andır. Karşınızdaki kişinin size yalan söyleyip söylemediğini anlamanız aslında çokta zor bir durum değildir. Bu durumda vücut dilinin birkaç püf noktalarını bilmeniz gerekir. Psikolojik teknik yöntemlerle insanların gerçek düşüncelerini okuyabilen Derren Brown, “Bedenlerimiz değişmez bir şekilde, gerçekte nasıl hissettiğimiz hakkında ipuçları veriyor. Neye baktığınızı bildiğiniz takdirde, herhangi birisinin beden hareketlerinden yalancı olduğunu kolayca anlayabilirsiniz” diyor. “Body Language-Vücut Dili” adlı kitabın yazarı Allan Pease de insanların beden dillerinin gerçek düşüncelerini kesinlikle ortaya koyduğunu iddia edenlerden. Siz de Brown ve Pease’in önerileriyle, sevgilinizin kafasından neler geçtiğini onu hem iyi tanıyorsanız hemde kişisel olarak önerileri dikkate alabilirseniz gayet iyi şekilde davranışlarını anlayabilirsiniz.

Kişinin Yalan Söylediğini Belli Eden Davranışlar 

-Göz Hareketleri :Erkek arkadaşınızla uzun bir süre soru cevap konuşması bittikten sonra baktığı yerler, söylediklerinin doğru mu yalan mı olduğu konusunda ipuçları veriyor. Örneğin, aşağı doğru bakma, hisleri açığa çıkaran bir durum. Pek çok insan yalan söyledikten sonra kendini suçlu hissediyor, bu nedenle farkında olmadan, karşısındakinin düşündüklerini kontrol etmek için gözlerini yukarıdan aşağıya süzüyor.Yalan söyleyen erkekler ise soru sorduğunuzda aynı yöne doğru bakarlar.

-Burun Kaşıma:Burun kaşıma, beyaz yalanların vazgeçilmez işaretidir. Yine de, sevgiliniz sizden gerçekleri saklarken, büyük bir olasılıkla gözlerine, kulaklarına, dudaklarına dokunuyor olabileceğini biliyor muydunuz? Erkekler gerçeği söylemediği zamanlarda elleriyle yüzlerine dokunuyorlar. Bu beden dilinin, kendini ele veriş biçiminin en yaygın şeklidir.

-Öksürme Yalanı:Eğer sevgilinize nerede olduğu hakkında soru soruyor ve cevabı alırken öksürük sesi duyuyorsanız rahatsız olmanız gereken bir durumdur.Bu durum kadınlar arasında zaman kazanmak anlamına gelmektedir.

-Hızlı ve Telaşlı Konuşma:Karşınızdaki kişiyi sorgularken eğer yalan söylüyorsa hem sinirli sinirli hemde yalan söylerken oldukça hızlı konuştuklarına rastlanılmıştır.

-Nefes Alıp Verme:İşte size süper bir ipucu daha… Yalan söyleyen birinin rahat nefes alamadığını sakın unutmayın. Baskı altında olduğu zaman, karnından nefes almayı bırakıp, göğsünden nefes alır.

-El Saklamak:Kafamız rahat bir şekilde sohbet ederken ellerimizi saklama gereği duymayız. Hatta dışa dönük bir şekilde rahat bir tarzda dururlar. Fakat yalan söylediğimizde psikolojik olarak ellerimizi saklama gereği duyar hatta ellerimizi cebimize bile koyabiliriz.