Kısırlığa Neden Olan Faktörler Nelerdir


1
15 paylaşım, 1 puan

Gün içerisinde yaptığımız alışkanlıklar yediğimiz bir çok zararlı besinler ve sosyal yaşamın olumsuzlukları sonucu oluşan psikolojik düzensizlikler hayatımızı etkilemektedir.Bu etkilerden biri de üreme sağlığımızdır.Üreme sağlığını derinden etkileyen en büyük sebep beslendiğimiz yağlı ve fast food gıdalardır. Kadınlarda ve erkeklerde kısırlığa sebep olan bir çok neden vardır. Kadınlarda kısırlığa neden olan en büyük sebep tüplerdeki tıkanıklık olarak bilinir. Adet dönemleri geçiren kadınların tüplerinde genel olarak enfeksiyon görülür ve bu enfeksiyonlar tüplerin tıkanmasına sebebiyet verir. Erkeklerde ise; bazı erkeklerin sperm kanalları doğuştan tıkalı olabilir. Spermlerin testisten geçip geçmediğini iyi anlayabilmek için kan testi yapılmalı  çıkan sonuçlara göre tıkanıklık giderilemiyorsa tüp bebek tedavisi yöntemine başvurulabilir.

Kısırlığa Neden Olan Faktörler Neler 

Cep Telefonu : Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile beraber radyasyonlu ortamda oldukça fazla vakit geçirdiğimiz en büyük gerçektir. Fakat şunun bilincinde olmalıyız ki radyasyonlu cihazlar üreme sistemini doğrudan etkilemekte ve kısırlığa sebep olmaktadır.Kullandığımız elektronik cihazlarımızı üreme organımıza ve vücudumuza yakın yerlerde tutmamalıyız.Örneğin elektrikli battaniye kullanmak erkeklerde sperm hareketliliğini yavaşlatırken kadınlarda ise adet düzensizliği meydana getirmektedir.

Alkol : Alkol kadınlarda bulunan follop tüplerinin tıkanmasına sebep olur ve kadınların hamile kalma aşamasında embriyonun rahme tutunmasını zorlaştırır.

İlaçlar :Anne ve babaların ilaç konusunda çok dikkatli olması gerekmektedir. Kadın anne adayı  hastalar jinekolog yardımı ile ilaç almalılardır. Anne adaylarında genel olarak grip,enfeksiyon,alerji,mide hastalıkları,diyabet gibi rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlar hamile kalma riskini çoğaltırken erkek baba adaylarında ise hipertansiyon,şeker,kanser,mide ülseri,epilepsi gibi tedavilerde kullanılan ilaçları doktor kontrolünde kullanmaları önerilir.Bu gibi tedavilerde kullanılan ilaçlar erkek baba adaylarında genel olarak sperm üretimini azaltabilir.

Sigara : Genel olarak sigara tüketen anne  ve baba adaylarının hamile kalamama riski diğer adaylara göre 4 kat fazla olarak bilinmektedir.Fakat Anne  ve baba adayları sigarayı bıraktıktan  4  ay sonra hamile kalma riski hızlanacağı gözlerden kaçılmamalıdır.

Benzer içerik:  Doğum kontrol hapı nedir,doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Vücut geliştirici ilaçlar: Kadınlarda bu ilaçlar adet düzensizliklerine, yumurtlama düzensizlikleri, adet kanamalarının kesilmesi ve kısırlığa neden olur. Erkeklerde testislerde atrofi (testislerin küçülmesi), sperm sayısının azalması, azospermi ve kısırlığa neden olur. Erkek ve kadınların bu ilaçları kullanmaktan kaçınmaları gerekir.

Kişisel Bakım Ürünleri : Kağıt havlu, tuvalet kağıdı, tampon ve pedler gibi ürünlerin üretilmesi sırasında dioksin adı verilen kimyasal bir yan ürün oluşur. Bu madde çay poşetlerinde, kahve filtrelerinde de bulunan bu madde az miktarda toprak, su ve havaya da karışır. Dioksin erkeklerde sperm üretimini azaltır ve testis kanserine neden olabilir. 1996 yılında yapılan bir çalışmada vajinal temizlik sırasında kullanılan jeller ve duş jellerinin kadınlarda üreme sistemine olumsuz etkilerinin olduğu kanıtına varılmıştır.

Uçak Yolculukları : Sık sık uçuşlara giden pilot ve hostesler bu konuda bilgi sahibi olmalı ve sadece sağlıkları için bu işte bir süre çalışmalılardır. Uçuş sırasında hostesler ve pilotlar hatta sürekli uçakla seyahat yapan kişiler atmosferik radyasyona maruz kalırlar bu durumda kadınlarda gebe kalmada zorlanma,adet düzensizliği erkeklerde ise sperm kalitesinde azalma meydana gelmektedir.

Not : Uzmanlarda tarafından yapılan araştırmalar sonucu kabuklu yemişlerin sperm kalitesini arttırdığı söylenmektedir.Bunlar : 2 avuç badem,ceviz ve fındık olarak listelenmiştir.Yine yapılan araştırmalar sonucu gebelik dönemlerinde yaşanılan sıkıntıların %50  kadınlardan %50’si ise erkeklerden kaynaklı olduğundan dolayı kadınların ve erkeklerin çok sağlıklı beslenmesi,sigara ve alkol tüketimine dikkat ederek derecesinde spor yapılması önerilmiştir.Yine gebelik sorunu yaşayan kadınların beslenme düzenindeki değişiklikler arasında ise bol proteinli gıdaların tüketilmemesi,yağlı gıdalardan kaçınılması ve kesinlikle kahve tüketiminden kaçınılması önerilmiştir.
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.