Kıvırcık saçlar için Keratin önerileri?


0

Keratin,insan vücuduna zarar vermeyen bir madde olup saçların özverili ve bakımlı görünmesine sebebiyet verir. Keratin dişlerimizde, tırnaklarımızda, derimizde ve saçlarımızda bulunan bir maddedir. Aslında bayanların büyük bir kısmı saçlarının keratin eksikliğini hisseder. Saçınızdaki keratin miktarı çeşitli sebeplerden dolayı azaldığında veya özelliğini yitirdiğinde ki bu sebeplerin başlıcaları saçınızın aşırı ısıya veya çeşitli kimyasal maddelere maruz kalmasıdır.Saçlarınızın dengesi bozularak saçlarınız birbirine dolaşmaya başlar veya incelediğini hissedersiniz. Bu durum arttıkça saçlarınız sizin için baş etmesi zor bir sorun haline gelir.

Keratin Nedir?

Keratinin ana maddesi nedir diye sorarsak? Keratin sadece bazı ökaryotik hücrelerde bulunan lifli, yapısal bir protein ailesinin genel adıdır. Keratin filamentleri yapısal olarak çok sağlamdırlar ve suda çözünmezler. Memeliler, kuşlar, sürüngenler ve amfibilerde bulunan keratin filamentleri, mineralize olmayan sert vücutsal yapıları oluştururlar.Kuru ve kırık saçların üzerine uygulanması gereken keratin süreçleri farklı olabilecekken, daha az yıpranmış ve erken müdahale edilmiş saçların üzerine uygulanması gereken keratin süreçleri doğal olarak birbirinden farklı olacaktır. Keratin uygulamasının ilk ortaya çıktığı dönemlerde bu uygulamanın yapılmasının ana amacı, saçlarına bakım yaptırmaya gelen kadınların aslen saçlarını kestirmekten kaçınması ve kestirmesi gereken yerleri bakım yaptırarak kurtarmaya çalışması esasına dayanmaktadır.

Kıvırcık saç bakımı

Kıvırcık saç,kadınlar için her ne kadar kullanılması zor bir saç modeli olsa da kadınların en çok kullanmayı sevdiği çekici saç modeli olarak bilinir. Keratin saç bakımının kıvırcık saçlar üzerinde olumlu etkiler göstermektedir. Bunlar ;

-Kıvırcık saçlarda yaklaşık 5-6 ay kadar düzleşmesini sağlamak

-Saçları parlak göstermek

-Doğal bir saç görünümü sağlamak

-Saç diplerini beslemek

-Kuru ve kırık saçları canlandırmak..

Keratin Bakımının aşamaları nasıl olur?

Keratin bakımında yapılan uygulama adımları şu şekildedir:

Öncelikle saçınız keratin bakımına ait kendi şampuanı ile yıkanır.

Bu yıkamadan sonra 3 ile 5 dakika saçınız bekletilir.

Daha sonra saça keratin yüklemesi işlemi yapılır.

Keratin yükleme işleminden sonra bir süre saçınız ısıda bekletilir.

Daha sonra saçınız durulandıktan sonra vejeteryan denen aşama gerçekleştirilir. Bu aşama ile keratinin saça kazandırdığı dolgunluk saç telinin yüzeyinin kapatılması ile saça yayılan işlemlerin kalıcı olması sağlanır.

Boyalı saçlara keratin yapılır mı ?

Boyalı saçlara da keratin bakımı uygulaması yapılabiliyor. Özellikle röfleli ve/veya çok incelmiş saçlarda, çok incelmiş saçlarda ilk etapta daha fazla yapılmaktadır. Ancak keratin yüklemesi genel olarak boya işleminden sonra yapılması tavsiye edilir.