Kız isteme merasimindeki tuzlu kahvenin hikayesi nedir ?


0
1 paylaşım

Türk geleneklerinin başında gelen kız isteme,söz ve nişan merasiminin birleştiren kahve sunumunun dillere destan bir hikayesinin olduğunu biliyor muydunuz ? Peki kız isteme merasimindeki tuzlu kahvenin hikayesi nedir ? Bakalım.

Kız isteme merasimindeki tuzlu kahvenin hikayesi nedir ?

Genel olarak kız isteme merasimlerinden bilinen bir olay olan kahve sunumu hepimiz tarafından yakınen bilinen bir gerçektir. Kız isteme merasiminde oğlan tarafı ailesiyle beraber geldiğinde onun kıza olan sevgisini ölçmek için gelin hanım damat beye tuzlu mu tuzlu bir kahve yapmasıyla ortaya çıktığı söylenir. Peki nasıl ortaya çıktı ?

Kız isteme merasiminde tuzlu kahvenin içilmesinin aslında tiksindirici ya da aptal bir yanı olmadığı aksine güzel bir hikayesi yer almaktadır. Tabi tuzlu kahvenin hikayesi bir tek bir efsane ile bitmiyor. Anlatılanlara göre gelin adayının damat adayına tuzlu kahve yapması bir nevi evlilik öncesi zorluk testiymiş. Yani gelinin damatta hatrı varsa ve onunla her koşulda ve her zorlukta yaşamaya hazırsa o tuzlu kahveyi içer denilerek yapılıyormuş. Daha tuzlusu yok mu diye soran damat zaten el üstünde tutuluyormuş.

Bir diğer yorumda ise :Eski zamanlarda, gelin ve damat adayı görücü usulü ilk kez kız isteme töreninde bir araya gelirmiş. Gelin tarafı ve erkek tarafı birbirlerini şöyle bir süzer, gelin hemen kahveyi hazırlarmış. Gelinin ilk kez gördüğü damat adayını beğenip beğenmediği de burada ortaya çıkarmış. Çünkü gelin hanım eğer damat kardeşimizi beğenirse kahvesini şekerli yaparmış. Hatta yanına tatlı da getirerek “Seni ailem de ben de istiyoruz” mesajı verirmiş.

Bir diğer yorumlamada ise :Kız isteme merasiminde yapılan tuzlu kahvenin gerçekten hatırı olup olmadığını anlamak üzerine kurgulanmış. Birbirini seven iki genç, kız isteme merasiminde göz göze gelir, anne babalar bakmıyorken hafif cilveleşir en sonunda da gelin adayı kahveyi yapmak için mutfağa geçermiş. Mutfakta kahvesini pişiren gelin adayı damadın gerçekten onu sevip sevmediğini anlamak için kahvesini acı yaparmış. Eğer damat adayı kahvenin tuzlu olduğunu fark eder ve hiç içmezse bu gelinin isteklerini karşılamayacağı anlamına gelirmiş ve geline yapılan bir ayıp sayılırmış. Damat adayı kahveden bir ya da birden fazla yudum alır ve tükürmezse bu da sevgilisi için her şeyi yapacağı anlamına gelirmiş.

Benzer içerik:  Norveçlilerin ilk kar'ı kutlaması kameralardaOR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.