Kız Kulesi efsanesi nedir? Kız kulesinin hikayesi


-1
4 paylaşım, -1 puan

Kız kulesi hikayesi oldukça ilginçtir. İstanbul Üsküdar sahilde yer alan yapının tarihi ve kendisiyle alakalı ortaya atılan efsaneler yapıyı daha ilgi çekici hale getirmektedir. Günümüzde içerisi restoran ve kafe olarak kullanılmaktadır. Kız kulesi, milattan önce beşinci yüzyılda Yunanlar tarafından İstanbul Boğazı’nda Üsküdar’a bağlı olan Salacak sahiline yakın bir noktada inşa edilmiştir. O dönemlerden günümüze gelen ve Roma İmparatorluğu’ndan kalan tek eser Kız kulesidir. Bu yapıt hakkında tarih sahnesinde çeşitli rivayetler üretilmiş, ayrıca pek çok farklı imparatorluk Kız kulesini farklı amaçlarla da kullanmıştır.

Kız kulesi efsanesi ve hikayesi

Kız kulesinin, ilk inşa edildiğinde ada gibi bir bölüm olduğu ve Kubadabad Saltanat Kenti’nin haremliği olduğu söylenmektedir. Bu ada bölümünde denize inşa edilmiş bir kale, bir kaç güzel köşk ve bir kule olduğu söylenir. Buradaki kule yapısında da cariyeleriyle beraber Selçuklu sultanının yaşadığı efsanelerin arasında yer almaktadır.

Bir gün Sultan, rüyasında kızının ölümünün bir yılan tarafından sokulacağını gördükten sonra buradaki yapılara gidiş gelişi yasaklayarak kızını buraya cariyeleriyle birlikte hapsetmiş denmektedir. Hatta günümüze kadar izlerine rastlanan, Kız kulesine gitmekte olan “anasmas” denilen borularla kaleye sürekli su ve süt gönderilmiştir diye söylenir.

Bir zaman sonra Sultan hasta olunca, ülkedeki en ünlü doktorların buraya geldiği ve zor bela Sultan’ın kızını iyileştirdikleri, iyileşen kızın da sağlığını kutlamak için şenliklerin başlatıldığı ortaya atılmıştır. Bu eğlenceler ve kutlamalar arasında kuleye gelen hediyelerin birini de yaşlı bir kadının getirdiği ve gelen hediyenin içi üzüm dolu bir sepet olduğu; ancak bu sepetin içerisinde de bir yılan olduğu rivayet edilir. Üzümleri yemeden gece uyuyan Sultan’ın kızının da gece uykusundayken bu yılan tarafından sokulup öldürüldüğü belirtilmektedir.