Koah Hastalığı nedir?


0

Koah,tıp dilinde kronik bronşit ve amfizem olarak isimlendirilir. Koah,Kronik bronşit sonrasında iki yıl boyunca devam eden öksürük sonrasında tanı konulur. Amfizem ise, kana oksijen taşınmasını sağlayan hava keseciklerinde harabiyete neden olan bir hastalıktır. Bunun sonucunda akciğerde elastikiyet kaybı ve nefes darlığı görülür.Bakalım koah hastalığı nedir daha geniş bakalım.

Koah Hastalığı nedir?

Koah hastalığı araştırmalar sonucunda ölüm riski olan ve ölümlerin ana sebebi olan 4. hastalık olarak sıralanmaktadır. KOAH’ın başlıca nedeni (%90 hastada) sigaradır. Yalnızca sigara değil, pipo ve puro kullanımı da KOAH’a yol açmaktadır. Sigara içenlerin beşte birinde KOAH gelişmektedir. Sigara içen kişilerde içmeyenlere göre KOAH riski 30 kat kadar artmıştır. Sigaraya erken yaşta başlanması ve uzun süre çok miktarda içilmesi, KOAH’ın daha ağır seyretmesine neden olur. Sigara dışında bazı mesleki faktörler (madencilik, fırın/tahıl işçiliği, çiftçilik…) ve ısınma amaçlı tezek yakılması da KOAH’a zemin hazırlar.

Koah tanısı kişiler tarafından hastalık olarak görünmediği ve ihmal ediliği için ertelenmektedir. Bunların sonucunda ise herhangi bir ilaç ile tedavi süreci olmamaktadır. Koah hastalığı ilerlemiş ise bu durumda akciğerlerdeki baloncuklar temizlenmesi için cerrahi müdahale yapılmaktadır.

Dünya Koah Günü

Bilinçlenme süreci sadece ülkemizde değil, dünyada da giderek artış göstermekle beraber KOAH hakkında bilinci arttırmak amacıyla her yıl Kasım ayının üçüncü Çarşamba günü “Dünya KOAH Günü” etkinliklerine ayrılmıştır. Dünya KOAH Günü, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığına karşı Küresel Girişim (GOLD) grubu tarafından tüm dünya ülkelerinde düzenlenmektedir. Bu özel günde, KOAH hakkında bilgi arttıracak çalışmalar yapılmakta; kendilerinde KOAH olduğunun farkında olmayan kişilerin basit bir solunum testi yaptırması ve erken tanısı teşvik edilmektedir. Günümüzde dünyada KOAH hastası olan her dört kişiden sadece biri hastalığının farkındadır. Ülkemizde ise KOAH’lı her on kişiden dokuzu, hasta olduğunu bilmemektedir.