Köpekler Neden Kuyruk Sallar?


0
1 paylaşım

İnsanların iletişim şekli çoğu zaman konuşarak olsa da vücut dilini de kullandıkları görülür. Bunların yanında bir çok yüz mimiği kullanarak karşısındaki kişi ile iletişime geçer ve istediklerini en rahat şekilde ifade eder. Peki hayvanlar bu iletişim şeklini hangi yöntemlerle yapmakta ? Şüphesiz ki doğada varolan her çeşit yaratık kendi aralarında iletişim kurmaktadırlar.Hayvanlar bu iletişim için vücut hareketleri ile ve aslında onlar için anlamlı fakat bir bakışta bizim için anlamsız gelen, ses, koku ve vücut hareketleri ile iletişim kurarlar.Hayvanlar genelde iki ayrı yöne doğru çekildiklerinde kafaları karışır  ve ne yöne gideceklerine şaşırırlar. Farklı ırklarda iletişim için yapılan hareketler farklılık gösterebilir.

Peki kuyruğunu sallayan köpek tam olarak ne düşünür?

Oyun Amaçlı Kuyruk Sallamak : Oyun oynamak isteyen hayvan genellikle mutlu görünür.Sizi buna çağırmak için davet amaçlı birkaç kez havlar.Çevrenizde döner,kulaklarını hafifçe kaldırır ve indirir sonrasında ise kuyruğunu sallayarak sizden onay bekler..

Sahibinin Üstünlüğünü Kabul Etmek : Eğer çalışan bir kişiyseniz eve geldiğinizde sizi karşılayan köpeğiniz ise sizinle gün sonunda mutluluğunu paylaşmak için yanınıza koşar ve sürtünür bu işlem sırasında kuyruğunu hızlıca sallar..Hatta sahibine sadık ve onun üstünlüğünü belli etmek için yere sırt üstü yatar..

Endişeli Köpek : Bu durumda ise köpek kuyruğunu bacakları arasına almıştır.Göz temasında kaçınır  ve başını başka bir yöne çevirir ve eğebilir.Kulaklarını dik tutmaya çalışır ama sanki askıda duruyor gibidirler.

Sahibinin Hakimetini Kabul Etmek : Kendisinden güçlü diğer bir üyenin emri altına giren köpek,bu üyenin karşısında sırt üstü yere yatar,kendini üyeye teslim eder,yerde yuvarlanır,diğer üyenin ağzını yalar ve saldırganlık göstermez.Bu anlarda kendini acındıracak şekilde inler.