Kortizon iğnesi nedir?


0

Kortizon iğnesinde bulunan ana madde kortizondur. Kortizon, böbrek üstü bezinin kabuk bölgesince salgılanan, iltihaplanma önleyici özellikleri olan hormondur.Kortizon, kişilerdeki hastalığın şiddetine göre, doktor tarafından sürekli izlenilerek, yerinde ve belirli miktarlarda alınmadığında ciddi ve geri dönüşü olmayacak hastalıklara yol açabilmektedir. Protein, yağ ve karbonhidrat metabolizmalarını düzenler.Kortizon iğnesini yaptıran kişilerde fazlası ile değişik ve hayati tepkiler verilebilir.Kortizon iğnesinin kişilerde yan etkileri nasıl olur ve kortizon tedavisi gören kişiler nasıl beslenmeli bakalım.

Kortizon nedir?

Kortizon, böbrek üstü bezinin kabuk bölgesince salgılanan, iltihaplanma önleyici özellikleri olan hormondur.Kortizon fazla kullanıldığında, obezite (aşırı şişmanlık), kemik erimesi gibi hastalıklara yol açabildiği gibi vücudun hormonal dengesini de bozabilmektedir.

Kortizon iğnesini hangi durumda yapılır?

Kortizon iğnesi genel olarak uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır. Bazı alerjik durumlarda hemşirelerde bu iğneyi uygulayabilmektedirler. Bazı durumlar ise değişiklik gösterebilir. Bu durumlar ortopedik doktorlar tarafından diz osteoartritinin tedavisinde kortizon enjeksiyonu gibi bir eklem içine kortizon enjeksiyonu yapmaktadırlar. Romotologlar ise eklem iltihaplarında kortizon iğnesini kullanmaktadırlar.

Kortizon iğnesinin yan etkileri neler?

  • Kortizon iğnesinin yararları olduğu gibi insan vücuduna çeşitli yan etkileri de yaratmaktadır.Bu yan etkileri şöyle sıralayabiliriz.
  • Kortizon ilacı uzun süre kullanıldığı zaman karın bölgesinde ve omuz bölgesinde yağ birikmesine sebep olur.
  • Vücutta tuz tutmasına bağlı olarak vücut şişmesi,yağlanma ve kemik erimesine sebebiyet verebilir.
  • Kortizon iğnesinin fazla kullanılması ve kan hücrelerine enjekte edilmesi sonucu insülin seviyesini bozarak dengeyi bozabilir.
  • Gebe kadınlar gebeyken kortizon kullanmamaları önerilir. Bu durum sonrasında hamilelik şekeri çıkması ihtimali yüksektir.
  • Kortizon iğnesi çoğunlukla vücutta ödeme neden olmasından dolayı böbrek,kalp yetmezliği ve tansiyon hastalarında kullanılmaması önerilir.

Kortizon vücuttan nasıl atılır?

Kortizonun vücuttan tamamen atılması mümkün değildir. Çünkü insanlarda her zaman böbrek üstü bezlerinden kortizon salgılaması olur. Kortizon vücutta hiç olmadığı zaman ölüm gerçekleşebilir. Kortizonlu ilaçlarda mutlaka doktor denetiminde kullanılmalıdır. Bu dengenin sağlanması için hastaların beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Kortizon tedavisi olan kişiler nasıl beslenmeli?

  • Kortizonun yan etkilerinden en çok bilinenin vücudun ödem yapması olduğu için kişilerin ilk bilmesi gereken şey tuzlu besinlerden uzak durmasından geçer. Bunun sebebi kortizonun böbreklerden tuzun geri emilimini arttırmasındandır. Bu hastalarda tansiyonun yükselmesine neden olan bir etkidir.
  • Tuzlu beslenmediğiniz sürece vücudunuzda ödem oluşmaz ve meyve sebze tüketerek bunu dengeleyebilirsiniz.
  • Kortizon alan kişilerin beslenmesine en çok kemik erimesini engelleyen kalsiyumdan başlaması gerekmektedir. Kortizon,kişilerde kemik erimesi yapabilir bu yüzden kalsiyum içeren besinler yani : Kuru baklagiller,yoğur,süt,yumurta ve yeşil yapraklı sebzeler yenmelidir.
  • Tatlılardan kaçınılmalı: Kortizon verilen kişilerde iştah açıldığından, karbonhidrat içeren besinlere aşırı bir istek doğar. Çünkü vücutta karbonhidrat metabolizması bozulmuştur. Tatlıları fazla tüketmek kilo alımını hızlandırır.