Kötü Kokulu gaz çıkarıyorsanız,besinler size iyi gelmiyor demektir !


0

Toplumda her birey gaz çıkarır. Ama bazı zamanlar vardır ki bu gaz zamansız gelir. Bizi, iş toplantısında arkadaşlarımızın yanında,hatta hayat arkadaşımızın yanında bile kötü kokusuyla rahatsız etmeyi bırakın rezil bile edebilir.

Gaz çıkarmak vücudumuz için çok iyi bir şey olduğunu unutmayın. Eğer düzenli olarak gaz çıkaran bir insansanız sindirim sisteminiz normal çalışıyor demektir.

Yediğimiz gaz yapıcı besinler sonrasında vücudumuz’daki metan,oksijen ve hidrojen gazı kokulu gaza dönüşerek günde 18 kez vücudumuzdan atılır.

  • Kokusuz gaz normal bir vücudun çıkarabileceği bir gaz şeklidir. Sağlıklı bir vücuttan çıkar.
  • Kokulu gaz  ise bağırsaklarımızdaki sindirim esnasında oluşan bakteriler,hidrojen ve sülfür gazından kaynaklanır.Kokulu gaz çıkartan besinler : Brokoli,Fasulye,Süt ürünleri,mercimek,Kırmızı et olarak bilinir. Haricinde kokusuz gaz çıkarmak isterseniz Sülfür bakımından az olan besinler tavuk ve balık tüketebilirsiniz.
  • Çok kötü kokulu gaz ise eğer çok süt ürünleri ve ağır bir şekilde sebze tüketiyorsanız bunlardan sonra gazınız’ın kötü kokması normal karşılanır . Haricinde gaz kokusu hep ağır ise ve bu sizi rahatsız ediyor ise kronik bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.
  • Vücudunuzdaki gazı azaltmanız için rezene,nane ve papatya çayını içmeyi tercih edebilirsiniz.
  • Taze sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin.