Kronik hastalık nedir?


0

Kronik,kişinin bedeninin herhangi bir yerinde meydana gelen, uzun zaman boyunca devam eden, bazen ise yaşam boyunca düzelme göstermeyen ve müdahale fırsatları ile daha az kabul edilen rahatsızlık çeşididir. Kronik hastalıklardan bazıları diyabet, hipertansiyon, astım, metabolik sendrom ve kronik obstrüktif akciğer hastalığıdır.Kronik hastalıklar kişilerin hayatını olumsuz etkilemekle beraberinde başka hastalıklara da davetiye açar.

Kronik hastalık nedir?

Kronik hastalık,insanların hayatını olumsuz etkilemekle beraber uzun zararlar sonucu ani ölümlere sebep olabiliyor. Kronik hastalıklar kişilerde belirli mevsimlerde ve hayatınızın belirli dönemlerinde nüksedebilir. Özellikle kış ve yaz aylarında, bu mevsimlere girişte kronik hastalar da tekrarlama ya da alevlenme görülür. Dolayısı ile bu dönemde hastalar özellikle viral enfeksiyonlar geçirme riskine karşı dikkatli olmalılar. Bu enfeksiyonlar, var olan kronik hastalıkları tetikleyebilir. Kronik hastalığa sahip kişiler, enfeksiyonu olan kişilerden uzak durmalı, kapalı ve kalabalık alanlarda uzunca bir süre kalmamalıdır. Kronik hastalıklar ömür boyunca devam etmeleri nedeni ile yakalanan kişiler ciddi şekilde uzun dönem içinde ilaç kullanmak zorunda kalabilir.

Kronik hastalıklar nedeni ile hayati organlar zarar görebilir.Kronik hastalığı olan kişilerin yıllarca ilaç kullanma nedeni ile yaşadıkları bilinmektedir.Kronik rahatsızlıklar nedeni ile kişiler ileri ki yaşlarında böbrek hastası olmaktadır. Kronik hastalığı olan kişiler ağrı ya da şikayetlerini ilaçlar ile baskı altına almaya çalışıyor. Kullanılmakta olan ilaçların takip edilmesi son derece önemlidir. Uzun dönem içerisinde bu hastalıklar özellikle kalpte, damarlarda, iç organlarda ve daha pek çok organ ve dokuda hasar oluşmasına sebep olabilir.