Kulak Tıkanıklığı belirtileri,Tedavisi Nedir?


0

Kulak tıkanıklığı,son zamanlarda enfeksiyon hastalıkları çoğaldıkça kulak iltihapları ve tıkanıklık rahatsızlıkları ile karşılaşılmaktadır.Kulak tıkanıklığına sebep olan ana sebep kulak temizliğinden gelmektedir ve yanlış hareketler sonucu kulak zarının zedelenmesine sebep olur. Uzmanlar hastanın şikayeti 5-7 günden fazla sürmüşse ve tıkanıklığa; kulak ağrısı, kulak akıntısı, baş dönmesi ve burun kanaması gibi eşlik eden bir belirti varsa, altta yatan neden tümör, enfeksiyon ve kulak zarında yırtılma gibi ciddi bir sağlık sorunu olabilir.Peki kulak neden  tıkanır ? Kulak tıkanıklığı belirtileri nelerdir? Kulak tıkanıklığı tedavisi nedir? Sizin için araştırdık.. 

Kulak Neden Tıkanır 

– Yükseklikte, uçak kalkışında, kanyon veya tepelik arazide veya dalış sırasında şiddetli basınç kulak tıkanmasına neden olan en belirgin unsurlardan biridir.

– Banyo veya yüzme sırasında kulak kanalına giren su.

-Kulak kisti ve tümörler

-Kulak içinde kir birikmesi

-Soğuk algınlığı veya gribal ekfeksiyonlar

-Buşon: Kulak tıkanıklığının en sık sebeplerinden biridir. Dış kulak yolu girişindeki salgı bazen fazla salgılanma ya da dış kulak yolunun yeterince geniş olmaması nedeniyle birikim yapabiliyor. Salgı birikimi dış kulak yolunu tamamen doldurmadan genellikle rahatsızlık vermiyor, ancak tam kapattığında ani bir tıkanıklık hissi oluşturuyor.

-Orta Kulak Enfeksiyonu:Orta kulak, içeresinde üç kemikçiğin ses iletimini sağladığı hava dolu bir boşluktur. Orta kulak enfeksiyonu sırasında bu boşluk iltihaplı sıvıyla doluyor ve ses iletimini bozuyor. Hasta kulak ağrısının yanı sıra kulak tıkanıklığından da yakınıyor.

-Her yaştan insan tıkanmış kulak sorunu ile karşı karşıya kalabilir.ancak çocuklar daha fazla soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarla karşı karşıya kulak tıkanıklığı sorunuyla karşı karşıya kalabilirler.

-Orta Kulak Enfeksiyonu:Orta kulak, içeresinde üç kemikçiğin ses iletimini sağladığı hava dolu bir boşluktur. Orta kulak enfeksiyonu sırasında bu boşluk iltihaplı sıvıyla doluyor ve ses iletimini bozuyor. Hasta kulak ağrısının yanı sıra kulak tıkanıklığından da yakınıyor.

Benzer içerik:  Yumruğunuzun şekline göre kişilik ve aşk hayatı analizi

Kulak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir 

-Kulakta çınlama sesi

-Gündelik sosyal hayatımızda denge kaybı

-Gündelik hayatınızı etkileyecek şekilde kulak ağrısı

-Kulakta dolgunluk hissi

– Baş dönmesi

-Kulak akıntısı

-Burun kanaması (ileri noktalarda)

-Kulaktan sarı ve yeşil akıntı gelmesi olarak sıralanabilir.

Kulak Tıkanıklığı Tedavisi 

-Zeytinyağı:Bir çay kaşığı zeytinyağını cezvede ılıtın. Ancak sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Ilık zeytinyağını kulağınıza 3-4 damla damlatın ve diğer kulağınızın üzerine uzanın ve 10 dakika boyunca tıkalı olan kulağınız havada kalacak şekilde bekleyin. 10 dakika dolduktan sonra zeytinyağı damlattığınız kulağınızı yan yatırın, aşağıya bakacak duruma getirin ve zeytinyağının iyice akmasını bekleyin.

-Hidrojen peroksit:Kulak tıkanıklığını açan en etkin maddelerinden biri olan hidrojen peroksit, kulak kiri sebebiyle  işitme kaybı yaşıyorsanız yardımcı olacaktır. Hidrojen peroksit ile suyu eşit miktarda karıştırdıktan sonra yine damlalık aracıyla ile kulağınıza birkaç damla damlatın. Karışımın kulağınızın en dibine gittiğini anladığınız zaman kulağınızı aşağıya çevirin ve kirin kulaktan akmasını bekleyin. Bu yöntemi günde sadece bir kere ve bir hafta boyunca uygulamanızı öneririz.

-Sarımsak Yağı:Sarımsak yağı kulak tıkanıklığı için en çok uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir.  2,3 diş sarımsağı ezerek üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve bu karışımı birkaç dakika ısıtın. Soğumaya bırakılan bu karışımı, tıkanmış olan kulağınıza dökün. Ve iki dakika kadar o şekilde kalması için bir pamuk ile kulağınızı tıkayın. 2 dakika sonra sıvının kulağınızdan akmasına izin verin. Bu işlemi birkaç sefer tekrarlamanız halinde -Saç Kurutma Makinesi:Saç kurutma makinesini sıcak veya orta ısı ayarına getirin ve ılık havayı etkilenen kulağa yönlendirin.Kulak kanallarını açmak ve kurutma işlemine yardımcı olmak için kulak memenizi aşağı doğru çekin.Bunu bir seferde yaklaşık 5 dakika veya daha az yapın.kulak tıkanıklığınız geçecektir.

Benzer içerik:  Folik asit ne zaman kullanılır?

-Gliserin:Gliserin el çatlamalarına iyi geldiği gibi yağlı ve akışkan yapısı ile kulak için yumuşatmaktadır. Gliserinden birkaç damlayı yarım bardak ılık suyun içine ekleyin ve karıştırın. Sonra 2-3 damla kulağınıza damlatın ve bir pamuk ile kulağınızı temizleyin.

-Çay ağacı yağı:Antiseptik, antimikrobiyal, anti-inflamatuar, anti-bakteriyel, anti-viraldir. Bu nedenle birçok problemi çözebilecek durumda olup kulak tıkanıklığı da bunlardan biridir. Yapmanız gereken ise şöyle; Bir bardak kaynar suya birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin, iyice karıştırın. Karışımdan çıkan buhar tıkalı kulağınızı açmaya yetecektir.

-Sakız Çiğnemek:Sakız çiğnemek çene kaslarınızı ve kulak kıkırdak ve kemikleri için hareketlenecek ve tıkanıklığı zamanla yok edecektir.

-Fesleğen:Hint fesleğen yağı ile hindistan cevizi yağını karıştırdıktan sonra  kulağın çevresine sürebilirsiniz. Günde iki defa uygulayabileceğiniz bu tedavi kulak iltihabına iyi gelecektir.

-Soğan:Küçük bir soğanı doğrayıp 10 dakika boyunca fırında bırakın. Ardından soğumasını bekleyin ve suyunu çıkartın. Daha sonra kulağınızın içine 2 – 3 damla kadar dökmeli ve başınızı yan yatırmalısınız. Biraz bekledikten sonra başınızı ters yöne eğerek bu suyun kulağınızdan çıkmasını sağlayabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğulu’nun Kulak Tıkanması İçin Kürü 

Malzemeler

-Soğan

-Sarımsak Presi ya da Meyve Sıkacağı

Hazırlanışı:
1. Bu kürü hazırlayabilmek için soğanın dış kabuğunu almalı ve ince kahverengi kabuğunu soymalısınız.

2. Daha sonra madeni para büyüklüğünde bir kabuk almalı ve sarımsak presi ya da meyve sıkacağının içine koymalısınız.

5. 4 – 5 damla kadar çıkacak olan su bu kür için yeterli olacağı için soğanın tamamını kullanmamıza gerek olmaz.

İbrahim Saraçoğlu Kulak İltihabı Kürü Kullanımı

-Bu kürü kullanmak için soğan suyunu ağrıyan kulağa damlatmanız gerekiyor. Kulağınıza bu suyu damlatmaktan çekiniyorsanız bu durumda soğan suyunun içine kulak çöpünü birkaç defa daldırabilir ve kulağınızı bu şekilde temizleyebilirsiniz.Bu kürü fazla kullanmak doğru olmayacağı için iki damladan fazla kullanmamaya çalışın. Doğru bir şekilde kullanmanız halinde ağrınız birkaç dakika içinde geçer. Kulak çöpü kullanımı kötü sonuçlara yol açabileceği için kulağınızı tahriş etmemek için nazik hamleler ile temizleyin.

Benzer içerik:  Zayıflamak uğruna 18 kiloya düşen kadınOR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.