Kürtaj Nedir,Nasıl Yapılır,Kürtajın Riskleri Nelerdir


0

Kürtaj,genel olarak  cinsel birleşim sonrası oluşan ve kadınının rahminde oluşan gebelik sonrası istenmeyen dokuları kazıyıp alma işlemi  olarak tanımlanmaktadır. Yaygın anlamıyla istenmeyen ya da sorunlu gebeliği sonlandırmak için yapılan tıbbi işleme verilen addır.Kürtaj olurken doktorumuzun ve operasyonun geçeceği ortamın hijyeninin çok önemli olması gerekir. Her tıbbi müdahalede olduğu gibi kürtajın da bazı riskleri vardır; kanama, rahim delinmesi, rahim içinde parça kalması ve enfeksiyon gibi… Bu risklerin görülme sıklığı işlemin yapıldığı merkezin kalitesi, hijyen şartları, müdahaleyi yapan uzmanın becerisi gibi etkenler ile değişmektedir.Kürtaja dair dünya üzerinde yapılan araştırmalar sonucu, ABD’de 45 yaşına kadar kadınlarda çocuk aldırma oranının 10 kadında 3 olduğunu gösteriyor. Bu işlem için iki farklı yöntem mevcut: bir tanesi kürtaj hapı (tıbbi kürtaj olarak da biliniyor) ve diğeri ise ameliyat ile kürtaj. Kürtaj hapı hamileliğin 10. haftasına kadar kullanılabiliyor ve bu zamandan sonra ameliyatlı kürtaj bir seçenek olarak duruyor.

Kürtajdan Sonra Ağrı Ve Kanama Olur mu ? 

Kürtaj sonrası kadınların hemen hemen hepsi kanama görmektedir. Bu kanamanın aşırıya kaçmamak şartıyla işlem sonrası hafif kasık ağrısı ve adet kanamasına benzer bir kanama dışında pek bir şikayet görülmediği bilinmektedir.  Hastalar genelde bir hafta kadar sonra kontrole çağırılıp rahim içinde parça kalıp kalmadığı incelenir. Eğer parça kalmışsa bu durumda rahim içerisi tekrar ufak bir müdahale ile temizlenir.Kürtaj olan kadınlarda genelde kan pıhtıları görmek normal ancak golf topu boyutlarındaki büyük pıhtıların iki saatten fazla görülmeleri normal değil.Devam eden ağır  ve kasık ağrılı kanama, 12 saatten fazla süren kanama veya 1 saatte iki adet pedi değiştirmenizi gerektiren kanama olarak tanımlanıyor. Bu durumlar yaşandığında muhakkak doktorunuza ulaşmalı ve kontrole gitmeniz önerilir.

Benzer içerik:  Evde Ağda yapımı (ağda nasıl hazırlanır )

Kürtaj sonrası diğer komplikasyonları şöyle sıralayabiliriz ; 

-Ateş 

-Kokulu ve ağrılı vajinal akıntı

-Aşırı kanama

-Kasık ağrısı

-Düşük tansiyon

-Üşüme

-Tansiyon düşmesi olarak sıralanabilir. 

Kürtajdan Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilebilir ? 

Erkeklerin eşlerine kürtaj sonrası kesinlikle destek olmaları gerekmektedir.Kürtaj sonrası enfeksiyon gelişme riskine karşı, işlem sonrası bir hafta süre ile  doktorunuzun verdiği antibiyotik kullanılmalıdır ve bu süre içinde cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Kanama bittikten ve doktorun görüşü alındıktan sonra cinsel ilişkiye başlanabilir.

Kürtaj Sonrası Adet Düzeni Nasıl Olur ?  

Kürtajdan sonraki ilk aylarda geçici adet düzensizlikleri görülebilir ve ortalama 3 ay içerisinde normale dönmesi beklenir. İşlem sonrası görülen risklerden biri de rahim içinde oluşan yapışıklıklardır. Ancak bu nadir gelişen bir durumdur. İşlem sırasında rahim içi zarının fazla kürete edilmesi veya işlem sonrası tedavi edilmeyen enfeksiyonlarla ilişkilendirilebilir. Kürtaj sonrası en az üç ay gebelikten korunma önerilir. Korunma yöntemi hastanın durumuna göre belirlenir. Kürtaj esnasında rahim içi araç (Spiral) uygulanabilir yada eş zamanlı doğum kontrol hapı başlanabilir.

Kürtaj Operasyonundan Sonra Hamile Kalınır mı ? 

Kürtaj operasyonu geçiren kadınlarda eğer bebek alındığında 10  haftayı geçmemiş ise hamile kalamama,kısırlık gibi riskler mevcut değildir.Bir süre bu durumu yaşamak istemiyorsanız korunmanız önerilir.Fakat kürtaj yapıldığında bebek 10. haftasına geldiyse kısır kalabilme riski azda olsa vardır.

Kürtaj Yasağı Hakkında Gelişmeler Neler ? 

Ülkemizde, gebeliğin isteğe bağlı tahliyesi 2827 nolu Nüfus Planlaması kanunu gereği gebeliğin 10. haftasına kadar eşlerin ortak rızası ile yasal olarak yapılabilmektedir. Gebeliğin daha ileri haftalarında ise bebeğin yaşamla bağdaşmayan bir hastalığı varsa veya annenin hayatı tehlike altındaysa doktorlardan oluşan heyet tarafından değerlendirme yapılır ve uygun görüldüğü takdirde gebelik sonlandırılır.

Benzer içerik:  Avusturyalı çocuk ve en sevimli dostları marmotlar

2012 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kürtaj hakkında kürtaj cinayettir şeklinde açıklamalarda bulunmuştur. Kürtaj konusunda yasa, Adalet ile Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıkları tarafından yasak şeklinde kanun çıkarmıştı fakat toplumdan tepki gelince düzenlemeye gelinmiş ve sınırlama yapılmıştı. Daha sonra tekrar tepki gelince askıya alınarak düzenleme gelmemişti. Ancak bu konuda hastaneler kendi kurallarını koyarak devlet hastanelerinde tamamen yasaklanmış. Ancak özel bazı hastanelerde 10 hafta ve eş rızası kuralı ile kürtaj yapılabilir kuralı bulunmaktadır.
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.