Kuru öksürük neden olur, öksürük nasıl geçer?


0
1 paylaşım

Geçmeyen öksürük, halk arasında gıcık şeklinde de tabir edilmektedir. Kuru öksürük beraberinde sert bir şekilde sırt ağrısı ile kendini göstermektedir. Kuru öksürük birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Kuru öksürük neden olur, öksürük nasıl geçer? İnceleyelim. 

Kuru öksürük,kişilerin boğazında tahriş,ve kan tadı gelme hissiyatı,göğüste de ağrı yapabilir, bu durum oldukça can sıkıcı olmakla beraber günlük yaşantımızı da etkiler. Öksürüğün süresi ve şekli önemlidir. Kuru öksürük genellikle balgamın çıkmadığı ya da balgamın zorlanarak çıktığı öksürük çeşididir. Genelde nöbetler halinde gece vakitlerinde gelir ve hastayı yorar. Eğer grip ve soğuk algınlığı gibi bir sebepten dolayı öksürüğünüz yoksa bu ciddi bir sorunu işaret ediyor olabilir. Her ne sebeple olursa olsun öksürük üzerine düşülmesi gereken önemli bir konudur.

-Soğuk Algınlığı : Kuru öksürüğün meydana gelmesindeki en önemli faktör soğuk hava alınmasından kaynaklanarak üşütme ve gribal enfeksiyon olarak kendini zamanla balgama çevirir. 

Astım Rahatsızlığı :Kuru öksürük genellikle astımın en belirgin olan nefes darlığı, göğüste hırıltı, göğüste sıkışma gibi semptomlarıyla birlikte ortaya çıkar. Geceleri artar ve kronik bir hal alır. Ayrıca alerjik astım da öksürük nedeni olabilir.

-Reflü:Kuru öksürüğün en sık görülen nedenlerinden biri reflüdür. Yatakta sırt üstü uzanmak mide asitlerinin yemek borusuna geçişini kolaylaştırır ve kuru öksürük yapar. Uyurken veya uzanırken başınızı ve vücudunuzun üst kısmını biraz dik tutmak göğsünüzün yanmasını ve öksürüğünüzü hafifletecektir.

-Sinüzit :Kuru öksürüğün nedenlerden biri de sinüslerin soğuk hava alınması sonucu yüzün göz altı ve alın bölgelerinin iltihaplanmasıdır. Bu hastalık genellikle kuru öksürük ve geniz akıntısına bağlı olur.

-Alerjiler :Kuru öksürüğün en sık rastlanan nedenlerinden biri de alerjilerdir. Hapşırma, burnun kaşınması, burun tıkanıklığı gibi belirtilere yol açabilir. Alerjiniz neye karş olduğunu bilmiyorsanız alerji testiyle bunu öğrenerek öksürüğünüzün önüne geçebilirsiniz.

Benzer içerik:  Hapşıran insana neden "çok yaşa" deriz ?

-Gırtlak Kanseri:Çok fazla sigara içenlerde yeni ortaya çıkmış öksürük ya da var olan öksürüğe balgam eklenmesi, sıklaşması ya da kanlı balgamlı öksürük olması halinde bu durum akciğer kanseri habercisi olabilir. İnatçı öksürüğe ses kısıklığı da eklendiyse sigara içen kişilerde öksürük gırtlak kanserine de işaret edebilir.

-Bulunan ortamın Neminin az olması : Kışın kullanılan kalorifer, soba ve elektrikli ısıtıcılar içerideki havayı kurutur. Nemi azalan hava da boğazı kurutarak öksürüğe yol açar. Bir nem cihazı kullanarak ya da havayı nemlendirmek için yarım kase suyu kalorifer peteğinin üzerine koyarak bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Öksürük Nasıl Geçer 

Öksürük olmaması için ilk öncelikle doktor kontrolüne gitmeniz gerekir. Sonrasında alerjiniz var ise buna göre belirli testlerden geçip duruma göre doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmanız gerekir. 

-Öksürük için kış aylarında bol bol C vitamini almanız gerekir. 

-Kış aylarında kapalı ortamları havalandırmalı ve kirli halı bulunan ortamda bulunmamalısınız. 

-Astım Hastalığınız varsa bunu doktorunuz kontrolünde uygun nefes ilaçlarınızı kullanmalısınız. 

-Ayrıca öksürüğün en yaygın nedeni olan sigaradan uzak bir yaşam sürmek, hem öksürükten hem de birçok ciddi sağlık sorunlarından korunmada en önemli önlemdir.

       Çeşitli Öksürük Kürleri 

  • Bir elmanın kabuğunu soyun, bir kaç da çekirdeğini koyun, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, belki bir tarçın kabuğu, bir dilim de limon. Bunların hepsini kaynatıp, isterseniz bal ile tatlandırıp sıcak sıcak içebilirsiniz. Ilık ılık vermek suretiyle çocuklar için de kullanabilirsiniz.
  • 1 çay kaşığı karabiber , 1 tatlı kaşığı bal ile ile karıştırılarak verilir. Ardından da süt. Bu formül yetişkinler için de etkilidir.
  • İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık verin. Bir iki güne kadar öksürük geçecektir. Yetişkin ve çocuk kullanabilir.
  • Nişastayı suyla kaynatıp içine limon yada portakal suyu koyun biraz da tatlandırmak için pekmez ekleyin. Bu karışımı ılık ılık içirin. Çocuğunuzun öksürüğü hemen kesilecektir.
  • Bir miktar kekiği su ile kaynatıp içine bal koyup ılıtılır. Ilıyan karışım bebeklere verildiğinde öksürüğü geçer.
Benzer içerik:  Yeni moda karanlıkta parlayan fosforlu makyaj