Kuyruk sokumu ağrısı neden olur,tedavisi nedir


0
1 paylaşım

Kuyruk sokumu insan iskeletinin en son noktası ve en dip kesimde yer alan üçgen şeklindeki  kemik yapısı olmakla beraber kalçanın üzerinde yer alır.Ayağa kalktığınızda dengenizi sağlayan kemik kuyruk sokumu kemiğiniz olarak bilinir.Kuyruk sokumu kemiği yapısında bir çok tendon ve bağ dokusu yer almaktadır.Kuyruk sokumu zedelenmesi  genel olarak şikayetlerin başında sürekli oturmak,aniden sert bir zemine düşmek,doğum yaparken eklemlerin hasar görmesi,kanser ve depresyon olarak görünmektedir.Kuyruk sokumu ağrısı kişilerde psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir bunun sebebi kalça,bel ve  bacaklardaki sinir bölgesinde ağrı oluşturduğunda hareket kabiliyetinin azalmasına bağlı olarak gelişmesidir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

-Enfeksiyon : Kuyruk sokumu ağrısı nedenlerinden birisi enfeksiyondur.Kuyruk sokumu kemiği çevresinde zedelenme,düşme ve kazalar sonucu bir apse ve iltihap durumu olduğunda ağrılar meydana gelebilir.

-Doğum Yapmak : Doğum sırasında bebeğin başı annenin kuyruk sokumu kemiğine  baskı yapması sonucu anne de ağrılar meydana gelebilir.

-Yanlış Oturma Şekli : Günümüzde özellikle ofiste ve masa başında sürekli oturarak çalışmak zorunda olan kişilerin muzdarip olduğu bir durumdur. Sabir bir şekilde oturduğunuz da eğer zemin sert ise kuyruk sokumunda derin ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrıların meydana gelmemesi için en azında  20-30 dakika da bir masa başında çalışan bireylerin bulunduğu ortam yürümesi önerilir.

-Düşme,İncinme ve Darbe : Kişilerde ani hareketler,aniden düşme durumu ve kaza sonucu kuyruk sokumu kemiği zarar görebilir.Bu gibi durumlar karşısında dikkatli olmakta fayda olmaktadır.

-Obezite : Obezite hastalığı olan kişiler bu durumdan çok etkilenmektedir. Kilo arttıkça bel kemiğine baskı giderek artar.Bel kemiğindeki aşırı ağrı kuyruk sokumuna doğru iner ve kişiyi olumsuz etkiler.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi Nedir ? 

Kuyruk sokumu kemiği ağrısından muzdarip olan kişilerin ilk yapması gereken şey ortopedi doktoruna danışmaktır.

Kuyruk sokumunda ağrı olan bölgenize sıcak ve soğuk kompres yapmanız bazı durumlarda ağrılarınızı azaltmasına yardımcı olur.

-Otururken bel,sırt ve kuyruk sokumu bölgenize yastık ya da yumuşak bir materyal koymanız size iyi gelecektir.

Kuyruk sokumu ağrısı sonucu hastalarda bu durumun ciddiyetine göre ameliyat riski değişir.Genel olarak ameliyat durumu %25 civarında görünmektedir.

Kuyruk sokumu ağrılarından en başta gelen sebeplerinden birisi kabızlıktır. Bu durumu önlemek için günde en az 8-10 bardak su içmeniz gerekmektedir.