1-gif_031816042533.gif

Kuzey Kore ve çarpıcı gerçekleri


0

Kuzey Kore ülkesi alışılmışın epey dışında olan bir ülkedir. Bu ülkede 23 Milyona yakın insan yaşamaktadır.Bu insanlar ülkenin dış ülkelerle tamamen ilişkisi olmadığı için hem açlık hemde yokluk çekmektedirler.

Nüfus ortalaması genelde aç olduğundan dolayı insanların ortalama 58 kilo olduğunu biliyor muydunuz?  Bu ülke hakkında daha yakından geniş bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki resimlere göz atın.

1

Hakkında objektif bir bilgi almanın neredeyse imkansız olduğunu gösteren bir ülke olduğunu anlattıklarımızla anlayacaksınız...

2

Kuzey Kore ordusu 1,08 milyon aktif ve 4,7 milyon yedek askeri güce sahip,Askeri törenlerde yüksek rütbeli komutanların taşıdıkları madalya ve nişanlar ise ilginç görüntüler oluştuyor.

3

23 milyon nüfusu ve kişi başına düşen milli geliri bin 300 dolar olan dünyanın en fakir ülkelerinden Kuzey Kore, dünyanın en büyük beşinci ordusuna sahip.

4

Bu fakir ülke, varını yoğunu savunma amaçlı askeri harcamalara yatırıyor. 29 milyar dolarlık GSYİH'sının yaklaşık yüzde 20'sini askeri harcamalara ayırıyor.

Kuzey Kore'nin 10 atom bombası ve 100 gün sürecek geniş ölçekli savaş için yakıt ve mühimmata sahip olduğu kaydediliyor.
5

Yönettiği unsurlar neler diye sorarsak ?

40 denizaltı, 13 gemi, 6 mayın tarama gemisi, bin 852 uçak, 4 bin 60 tank, 17 bin topçu, 11 bin hava savunma silahı, 10 bin MANPADS ve güdümlü tank savar füze, Taepodong 1-2 orta ve uzun menzilli balistik füzesi bulunan Kuzey Kore'nin stratejik roket kuvvetlerinin bin adet balistik füzeyi yönettiği kaydediliyor.
6

Tüm bu rakamlara bakıldığında Kuzey Kore'nin ABD desteğindeki Güney Kore ile savaşma gücünün olmadığı ancak tek endişenin Kuzey'in sahip olduğu nükleer silahlar olduğu ifade ediliyor.

7

Kuzey Kore'nin dış dünyadan daha çok tecrit edilmesi halinde, kaybedecek bir şeyi kalmayan bu fakir ülkenin nükleere başvurabileceği endişesi bulunuyor.

8

Ülkenin dışa kapalı olması ve uygulanan sansür nedeniyle dünyanın en zor bilgi alınan ülkesi olarak bilinen Kuzey Kore'ye ait sağlıklı bilgiler 28 bin 500 ABD askerinin bulunduğu Güney Kore'ye ait.

9

Kuzey Kore'nin Çin, Rusya, Laos, Küba ve İsviçre hariç kimseyle resmi temas ve ticari ilişkisinin olmadığı ileri sürülüyor.

10
Benzer içerik:  Cimrilik nedir,dünyanın en cimri insanı kimdir

Konu dünyanın en kapalı rejimlerinden biri sayılan Kuzey Kore olunca, gerçeği kurgudan ayırt etmek zorlaşıyor. Günlük hayata dair çok az bilgiye ulaşabildiğimiz bu ülke hakkındaki boşlukları da genellikle dedikodular dolduruyor.

11

Ülkenin imajını düzeltmek amacı ile yapıldığı yönünde değerlendirilen bu hamle bir ilk niteliğinde.

  • Zira rejim önceki yıllarda bu takvimde çoğunlukla doğa fotoğraflarına yer veriyordu.
  • Hosteslerin yer aldığı takvimin ülkenin turizmden alacağı payı artırıp artırmayacağını ise kuşkusuz zaman gösterecek.
12

Ülkeye çok az sayıda ziyaretçi geliyor ve yalnızca başkent Pyonyang'daki tespit edilmiş birkaç noktayı görmelerine müsaade ediliyor.

13

Gazetecilere yasak bölge

Kuzey Kore'ye gazetecilerin elini-kolunu sallayarak girmesi yasak. Kimliğinde gazeteci yazan bir kimsenin turist olarak bile Kuzey Kore'ye girmesi imkansız. Yalnız Kuzey Kore İşçi Partisi yönetiminin izin verdiği gazeteciler kısa süreli seyahat gerçekleştirebilir.
14

30-50 metrekarelik evler de yaşıyorlar

Ülkede, konut satılmıyor. Konut, devlete ait. Çocuklar evlenene kadar aileleriyle yaşamak zorundalar. Evlenince çiftlere 30-50 metrekarelik küçük bir ev veriliyor ve bu zaman tabi ki yine de Songbun puanı dikkate alınıyor.OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.