Lezzetli mangal yapmak için tüyolar


0
1 paylaşım

Türk toplumu olarak en büyük hobimiz mangaldır. Genellikle her Mangal başına geçen herkes en lezzetli mangalı kendisinin yaptığını düşünür. İşin gerçeği tabi ki öyle değil, mangalı gerçekten lezzetli mangal yapmanın bir çok yönetmi oldupunu biliyor muydunuz?   Mangal yaparken dikkat edilmesi gereken bir kaç püf nokta bulunmaktadır.  

Ne çok yağlı ne de çok yağsız et almak : Mangalda pişireceğiniz eti seçerken ne çok yağlı ne de çok yağsız olmasına dikkat etmeniz gerekir. Et çok yağlı olursa etin zehirlenmesine, kuru et ise kuru ve yağsız olacağı için lezzetsiz olur.

Limon ve soğanla aroma katabilirsiniz : Eğer mangal ya da ızgara yapacağınız yer koku salıyorsa o kısıma bir soğan kesip sürebilir etinizi ya da balığınızı pişirmeden önce biraz mangalda limon gezdirmeniz pişireceğiniz yemeğe aroma katacaktır.

Balığı tuzlu suda bekletmeyi deneyin : Balığınızı mangala koymadan 10 dakika önce tuzlu suda bekletin . Sonrasında mangala koyun balığın pişme aşamasında parçalara ayrılmadığını göreceksiniz.

Elma suyu ile beyaz şarap kullanın : Etinizi ya da ne pişiriyorsanız aromasını arttırmak için bir sprey şişesine şarap ve elma suyu ikisinden birini hafifçe sıkarsanız . Aromasının nasıl değiştiğini yerken hissedeceksiniz. Tercih sizin !

Eti ya da balığın mangaldan 15 cm yükseklikte pişirin.

Etin ya da balığın her ne pişiriyorsanız mangal da kalma süresi uzakdıkça kanserojen madde içerme riski daha fazladır. O yüzden çok bekletmeyin.

Etinizi sıvı yağ, sirke ve limon ile beraber mangala koymadan önce belirli bir süre terbiye edin.