Lösemi Nedir,Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir


0

Lösemi,toplumsal olarak kan kanseri ismiyle tanınır.Lösemi kemik iliğinden kaynağını alan ve kan üreten kök hücrelerinden birinin, çeşitli etkenlerin bir araya gelmesi ile gelişiminin bir basamağında duraklaması ve kontrolsüz aşırı çoğalmaya başlamasıdır. Lösemi öncelikle kemik iliğini, sonrasında da tüm organları ele geçirerek hastanın durumunu kısa sürede ağırlaştırabilir.Vücudun kan üretim sistemi olan kemik iliği ve lenfatik sistemi etkileyen lösemi, tedavi edilmezse ilerleyici seyir gösteren kötü huylu kanserlerdendir.Günümüzde araştırmalar ve tedaviler sonucu lösemi yani kan kanserinin tedavisinde %80 oranında olumlu sonuçlar alınmıştır.Fakat lösemide en önemli unsurlardan biri de erken teşhis yapılarak hemen tedaviye başlanılmasıdır. Henüz olgunlaşmamış bulgular bir hastayı artış göstererek doktora gitmeden önce 1-2 ay içerisinde kendini belli eder.. Löseminin belirtileri ve çeşitleri bu kısımda başlamaktadır.

Lösemi Çeşitleri Neler 

Lösemi akut (aniden ortaya çıkan, hızlı ilerleyen) ve kronik (yavaş seyirli, müzmin) olarak iki grupta değerlendirilir. Akut lösemiler de akut lenfoblastik lösemi (ALL) ve akut miyeloblastik lösemi (AML) olmak üzere ikiye ayrılır. Kronik lösemiler de Kronik Lenfositik Lösemi (KLL) ve Kronik Miyeloid Lösemi (KML) olmak üzere alt gruplara ayrılmaktadır.

-Akut Lösemi:Bu lösemi türü belirti ve bulgularıyla kendini çok kısa sürede belli eden akut lösemi kemik iliğinde bulunan ve kan hücrelerinin üretiminden sorumlu olan kök hücrelerin kanserleşerek  bağımsız,hızlı bir şekilde  oluşur. Akut lösemide kanser hücreleri çok hızlı şekilde önce kemik iliğine ardından da tüm vücuda yayılır. Akut lösemi hastalarında lökosit adı verilen beyaz kan hücreleri yapılamadığından sık sık ağır enfeksiyon durumları görülebilir. Kan pıhtılaşmasından sorumlu olan trombosit hücreleri de üretilemediği için cilt kanamaları, mide bağırsak sisteminden olan kanamalar ya da hayati organlarda ciddi seyirli kanamalarla karşılaşılabilir.

-Kronik Lösemi:Kronik lösemi ise akut lösemiye göre daha yavaş ilerleyen lösemi türüdür. Ancak kronik lösemi daha iyi sonuç verir. Olgun hücrelerin yapması gereken görevleri yerine getirmemesi ve anormal çoğalması ile ortaya çıkan kronik löseminin kronik lenfositik lösemi (KLL) ve kronik myelositer lösemi (KML) olmak üzere iki temel alt grubu bulunmaktadır.

-Lenfositik Lösemi:Lenfositik Lösemi(KLL), olgunlaşmış normal lenfositlere benzeyen ve enfeksiyonlara karşı vücudu koruyan, fakat işlevlerini yerine getiremeyen lösemik hücrelerin kemik iliğinde çoğalması ile ortaya çıkar. KLL hücreleri, kemik iliği, lenf nodları ve kana yerleşir, bunun neticesinde de lenf düğümleri şişer ve dalak büyür. Daha çok 60-70 yaş aralığında görülen KLL, tüm lösemilerin %30’nu oluşturur. Hastalık çok yavaş ilerlediği için hastalar tanı konulmadan uzun süre yaşayabilir. Tanı sonrasında ise bazı hastalarda KLL problem yaratmadığı sürece tedaviye gerek duyulmaz.

Yetişkinlerde Lösemi Belirtileri Neler 

-Cildinizde Solukluk

-Efor sarfettiğiniz işlerde hemen göğüsünüzü tıkanması

-Kansızlık

-Yorgunluk

-Solunum Güçlüğü

-Testislerin ani şişmesi

-lenf bezlerinin şişmesi

-Göz ağrısı ve görme problemleri

-Karaciğer Şişmesi

-Yüz ve kolların basınç nedeni ile şişmesi

-Cildinizde toplu iğne başı küçüklüğünde olacak şekilde kırmızı döküntüler

-Cildinizde yer yer kızarma ve morarmalar

-Diş etleri ve burunda yer yer beklenmeyen kanamalar

-Halsizlik

-Gece terlemeleri

-Ateşli enfeksiyonlar gibi özellikler yetişkinlerde görülmektedir.

Çocuklarda Lösemi Belirtileri 

Tüm çocukluk kanserleri göz önüne alındığında son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucu yaklaşık yüzde 30’unun lösemi olduğu görülmektedir. Çocukluk çağı kanserleri ve lösemi sıklıkla 2-5 yaş ya da 5-10 yaş aralığında görülmektedir. Çocuklarda löseminin çok kapsamlı kliniksel olarak belirtiler ortaya sunmaktadır.

-Cilt renginde sarımsı bir solukluk

-Karında şişlik

-Kemik ve eklemlerde ağrı

-Çabuk yorulma

-Vücutta belirli yerlerde morluklar ve bezelerin oluşması

-İnatçı ateşlenmeler

-İştah kaybı

Not:Özellikle lösemi hastası çocuklarda D vitamini eksikliği en önemli unsurlardan biri olarak bilinir. Çocuklarınız için hasta olsun ya  da olmasın bağışıklık sistemi için kesinlikle her gün  30 dakika kadar D vitamini alması çok önemlidir.

Lösemi Teşhisi Nasıl Konur 

Lösemide erken tanı tedavi uygulaması için çok önemlidir. Kan hücrelerinin üremesini ve fonksiyonunu etkileyen lösemi, kemik iliğinde bulunan hücreleri olgunlaştırarak eritrosit, lökosit veya trombosite dönüştürür. Lösemide lösemik hücreler (blastlar) kontrolsüz bir şekilde çoğalır ve normal kan hücrelerinin gelişimini baskılar. Kan üretilememesiyle ortaya çıkan enfeksiyon, kanama gibi ciddi şikayetler doğrultusunda tanı için kan ve kemik iliği dokusu örneği alınıp, incelenir. Genellikle basit bir kan sayımı ve kandaki hücrelerin mikroskop altında incelenmesi de tanı için yeterlidir. Ancak kesin tanı kemik iliği biyopsisi ile konulmaktadır.

Lösemi Tedavisi Nasıl Uygulanır 

Lösemi hastalığında hastaya ve doktora pek çok önemli görevler düşmektedir. Bunlar ilk öncelikle erken tanı  ve hastanın kendisini tanımasından geçerek bilinçli olması gerekir. Sonrasında ise Lösemi tedavi edilen onkoloji merkezi, kemoterapi uygulaması amacı ile iyi yetişmiş bir hemşire ekibi, 24 saat hizmet veren teşekküllü bir kan bankası, enfeksiyon hastalıkları uzmanı, gereğinde ışın tedavisi vermek açısından radyasyon onkolojisi uzmanı ve sofistike laboratuvar alt yapısı bulunması gerekmektedir.

Lösemi tedavisi için akla gelen ilk tedavi yöntemi kemoterapidir. Kemoterapi ilaçlarının tipi, dozu, uygulama yolu löseminin tipine göre farklılık gösterebilir. Yaklaşık 24 ay süren kemoterapi tedavisi dışında kemik nakli de bazı lösemi türlerinin tedavisinde akla gelen bir diğer yöntemdir. Ülkemizde lösemi tedavisinde ulaşılan başarı oranları, gerek kemoterapi gerekse kemik iliği nakliyle dünya standartlarındadır. Hedefe yönelik tedavi adı verilen bu tedavi ile kemik iliğinde sürekli çoğalan miyeloid kökenli hücrelerin olgunlaşmadan ya da olgunlaşarak kana karışmasını engellemektedir. İlaçlarla kontrol altına alınamayan hastalarda ise en etkin tedavi yöntemi “allojenik kök hücre nakli”dir. Kök hücre nakli, doku uyumlu kardeş, yakın akraba veya akraba dışı gönüllü bağışçıdan alınan kök hücreler yardımı ile yapılmaktadır. Yavaş seyreden lösemi türü olan kronik lenfositik lösemiler (KLL) için erken evrelerde sadece destek amaçlı tedaviler verilir. İleri evrelerde veya yüksek riskli hastalarda ilaçlar veya hedefe yönelik antikorlar (immünoterapi) uygulanabilir.