Maden suyu kullanırken nelere dikkat edilmeli?


0

Özellikle yaz aylarında sıcaklardan bunalan kişiler su içmek yerine soda içmeyi tercih ediyor. Bu durumda dikkat edilmesi gerekilen hususlar çok önemlidir. Maden suları içerisinde bulunan mineraller vücudumuza çeşitli etkiler gösterip nasıl etkileşime uğruyor bunu bilmemiz gerekir. Peki maden suyu kullanırken nelere dikkat edilmeli? Maden suyu nasıl tüketilirse daha sağlıklı olur bakalım.

Maden suyu nedir?

Maden suyu,genel olarak herkes tarafından sevilerek tüketilen bir doğan mineralli su olup jeolojik kaynaklarımızla beraber yer altından çıkartılmaktadır. Doğal mineralli su, maden suyu olarak da adlandırılır. Doğal mineralli sulara karbondioksit dışında başka bir kimyasal madde ilave edilmez. İlave edilen karbondioksitin de suyun doğal yapısını bozmaması gerekir.Maden suyu özel olarak elde edildikleri bölgenin jeolojik yapısına bağlı olarak kalsiyum, magnezyum, demir başta olmak üzere vücut için yararlı çeşitli elementleri içerirler. Ancak arsenik ve nitrit gibi toksik etkili kimyasal maddeleri içermemeleri gerekir. Toksik etkili kimyasal madde içerip içermedikleri ise ancak laboratuvar analizleri ile anlaşılabilir.

Maden suyundaki sodyum oranına dikkat edilmeli !

Marketlerden aldığımız bazı maden sularında sodyum oranı yüksek olabilir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken bir husus olduğunu bilmeniz gerekir. Kişilerde fazla sodyum alımı tansiyon rahatsızlığına ve böbrek sorunlarına sebebiyet verir.Aynı zamanda meyveli sodalara da dikkat edilmesi gerekir. Örneğin meyveli soda çilekli diye belirtildiğinde maalesef içerisinde çilek eklenmemekle beraber çilek aroması içerilen kimyasal aromalar eklenmektedir.

Bu sodalara fruktoz maddesi de koyulduğu için özellikle gelişme çağında olan çocuklar için obezite riskini arttırmaktadır. Yapay sodalı içecekler içindeki bikarbonatlardan dolayı mide asitini nötralize eder ve bu nedenle de mide yanması ya da ekşimesi rahatsızlığı duyulduğu durumlarda geçici bir rahatlama sağlayabilirler.

Sodanın vücudumuza yararları nelerdir?

Maden suyu içerisinde bulunan bikarbonat,magnezyum dolayısı ile vücudumuza çeşitli yararları vardır.Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

-ut ısısının kendi kendini dengelemesini sağlar.

-Ağız,burun,alın ve genel olarak cildimizin nemli kalmasını sağlar.

-Vücudumuzu toksinlerden arındırır.

-Eklem ve kaslarımızın güçlenmesini sağlar.

-Kaliteli bir maden suyu iyi bir kalsiyum demektedir.

Maden suyu, kabızlık ve şişlik durumlarına iyi gelerek bağırsaklarımızı hareketlendirir. Yani iyi bir sindirim sistemi dostudur.