Makattan kan gelmesi neden olur?


0
1 paylaşım

Makattan kan gelmesi tıp dilinde taze kan olarak da söylenebilir.Kimi zaman makattan kan gelmesi hemoroid sıkıntısı olarak görülse de makat kanserine kadar bir çok rahatsızlığın belirtisi  olarak bilinir.Makattan kan gelmesi durumlarında karşılaşılacak durumların bazıları şunlardır : anüsten nar çiçeği rengi kırmızısı kanın gelmesi,anüste acı, poponun üzerine oturamama,sert bir yerde acı hissetme,kanlı ishal ve kanlı dışkı,tuvalette pembe renklerin görünmesi bunlardan bazılarıdır.Bu belirtilerin bazı hastalıkları tetiklediği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bu durumda ilk yapacağınız şey bir doktora gitmek ve kolonoskopi yaptırmanızdır.Eğer ailenizde kolon kanseri bireyler  mevcutsa ve belirli bir orta yaş seviyesine geldiyseniz kesinlikle doktora danışmalısınız.

Benzer içerik:  Bitki çayları kaynatılır mı ? nasıl demlenir ?

Makattan Kan Gelmesinin Nedenleri? 

Hemoroid ve Anal Fisür : Özellikle hamilelik süre zarfında kadınların kabızlık şikayetleri sonrasında görülen bir rahatsızlıktır bunun yanında kusma,şiddetli öksürük,kabızlık,zorlanma gibi sebepleri de görülebilir. Hemoroid’in diğer sebepleri ise hareketsiz kalmak,yeterince lifli besinler tüketmemek,su içmemek,kabızlık ve baharatlı-acılı besinler tüketmek bu acılı döneme girmenize sebebiyet verir.

Makatta Çatlak ve Makat Yırtıkları : Yine makat bölgesindeki derinin duyarlaşması ve çatlamasına sebep olan faktörler kabızlık,cinsel yolla bulaşan hastalıklar,iltihap,deri hassaslaşması,uzun süre kabızlık ya da ishal durumundan kaynaklanan bir rahatsızlıktır.

Kolon Kanseri : Kolon kanserinin ilk belirtisi makattan kan gelmesi ve ailede kolon kanserine yakalanan bireylerin olması kişiyi oldukça telaşlandırır.Belirtilerinin arasında ise hareketsiz yaşam şartları, çeşitli bağırsak  hastalıkları,ihtihaplı bağırsak,sürekli kabız olmak,aşırı  kilo, sigara tüketmek ve aşırı yağlı yemekler tüketmekten geçmektedir.

Benzer içerik:  Atatürk'ün ilk anıt heykeli nerede, ne zaman, kim tarafından yapılmıştır

Makat Kanamasının Diğer Sebepleri ise : Bağırsak polipleri,makat kanseri,bağırsak kanseri,enfeksiyonlu kolit,istemik kolit,damar hastalıklarına bağlı kanamalar,bağırsakta oluşan yağ bezesi,cinsel yolla bulaşılan hastalıklar ve zorlamalar..Bu gibi sebeplerle karşılaştığınızda en yakın zamanda doktora gitmeniz ve  durumun teşhis edilmesi gerekmektedir.

Bağırsak Kanseri : Yine bağırsak kanserinin tek belirtisi bağırsaklardaki kanama ve tuvalet esnasında gelen taze kan belirtileridir.Bu evrelerde bağırsak  tıkanması ve iltihaplanması oldukça fazla görülür.

Makat Kanaması Nasıl Kontrol Edilir? 

Hastanın belirlenen şikayetlerine göre ilk önce hastanın rızası üzerine parmakla sonrasında ise anaskopla teşhis edilir.eğer kanamanın sebebi bu şartlarda bulunamazsa kolonoskopi istenir.Eğer kanama siyah renkte ise kesinlikle  kan testi yapılmalıdır.

Benzer içerik:  Folik asit ne zaman kullanılır?