Meme Ucundan Gelen Akıntıya Dikkat!


1
1 paylaşım, 1 puan

Son zamanlarda kadınlarda ciddi hastalık belirtisi olarak görünen meme akıntısı korkulu rüya haline gelmektedir. Genellikle kadınların %25’inde görülen bu durum uzun zaman içerisinde izlenmesi ve çeşitli tetkiklerin erken zamanlarda yapılması gerekir.Gerekli kontroller ihmal edildiği noktada kişide belirtiler sonucu meme akıntısı,kanserin belirtileri arasında yer almaktadır. Araştırmalar sonucu kadınlarda meme akıntısı memeyi sıktığınızda renginde beyaz sıvı halinde,yeşil ve kahverengi olduğunda telaş edecek bir durum olmadığı söylenir.Sıkma ile ortaya çıkan boşalma, kistler ve hormon dengesizlikleri gibi iyi koşullardan meydana gelir. Ancak sıvı kendiğilinden ortaya çıkmışsa dikkate alınması gerekilen bir durum mevcuttur.

Meme Ucundan Gelen Akıntılar Nasıl Meydana Gelir 

Menopoza giren kadınların memelerinde genel olarak süt kanallarının tıkanmasından dolayı belirli akıntılarla karşılaşabilirler.Bu durum hormonların değişimi ile ortaya çıkan ve iyi huylu tümörlerden oluşmaktadır.Meme akıntılarında meydana gelen değişim ve farklılıkları aşağıdaki bilgilerden tanımlayarak yorumlayabilirsiniz.

-Beyaz ve Sütlü Akıntı :Galaktore (memelerden süt gelmesi) kadınların yaklaşık yüzde 25’ini etkileyen bir durumdur. Bu durum genellikle anne sütünün üretimini uyaran hormon prolaktinindeki bir artıştan kaynaklanır, ancak antidepresanlar, tansiyon ilaçları ve anti-psikotikler gibi bazı ilaçlar da akıntıya neden olabilir.Bu gibi durumlar telaşlanılmaması gerekilen durumlardır.

-Kanlı-Siyah Renkte Akıntı:Eğer durduk yere memelerinizden kan geliyorsa, mutlaka bir hekime görünmelisiniz. Bazı nadir durumlarda, kanserli bir tümörün (tümör kan üretebilir) ve meme kanserinin erken belirtisinin bir işareti olabilir. Memelerinizden düzenli olarak ve sıkmadan akıntı geliyorsa ve bu akıntı özellikle kanlı bir akıntıysa, kokuyorsa, göğsünüzde bir yumru varsa (şişkinlik gibi) başka semptomlarınız olabilir.Sonrasında doktorunuzun önerilerine göre tedavi süreci başlamaktadır.

Erkeklerin Memesinden Neden Akıntı Gelir?

Kadınlarda meme kanseri belirtisi olarak görünen bu durum erkeklerde de görülebilir. Bu birçok faktöre bağlı olabilir. Sebeplerin çoğu kadınlarla aynıdır. Ergenlik hormon düzeylerindeki değişime bağlı olarak meme akıntısı yaşanabilir. Ve erkekler de kanal ektazisi, göğüs enfeksiyonları ve papillomalardan muzdarip olabilir.Bazen erkekler, testosteronu azaltan prolaktinoma adı verilen hipofiz tümörlerini de geliştirebilirler. Semptomlar daha büyük göğüsler, sütsü akıntısı ve iktidarsızlığı içerebilir. Ve erkekler de meme kanseri gibi rahatsızlıklara yakalanabilirler.

Benzer içerik:  Spor salonuna gidemiyorsanız ve yine de "Fit" kalmak istiyorsanız bu egzersizleri yapınOR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.