Menisküs Nedir? Menüsküs Yırtığı Nasıl Olur


0
1 paylaşım

Menisküs dizde oluşan sert ağrılar,dizde oluşan güç kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkan rahatsızlıktır. Menisküs sert yapılan hareketler ve ağır kaldırma sonucu dizdeki eklemlerle kıkırdak arasındaki oluşan yırtıklara denir.Menisküs daha çok sporcularda görülen bir rahatsızlık türüdür.Diz kapaklarının arasında iki C-şekilli kıkırdak disk bulunmaktadır.Bunlar, kemikler için amortisör yani yaylı bir görevi görerek dizi sabit tutmaya yardımcı olurlar ve menisküs olarak adlandırılırlar. Menisküs, insan dizinde eklemlerin yük aktarımı ve şok emiliminden sorumludur. Bu lastiksi kıkırdak eklem yüzeyini kaplar ve onu yastık gibi destekler. Dizleriniz hafif bükülü ve üzerine yük binmiş durumda iken vücudunuz kuvvetlice döndüğünde menisküs yırtığı meydana gelebilir.

Menisküs Yırtılmasının Nedeni 

Menisküs yırtığı bir çok ani hareketle meydana gelebilir. En basitinden dizinize yük bindirip aniden katladığınızda bile yırtıkla karşılaşabilir ve hayatınızı olumsuz şartlarda etkileyebilirsiniz.Menisküs yırtığı özellikle basketbol ve futbol ile ilgilenen sporcularda meydana gelmektedir.Sert müdahale sonucu ve mil takılması sonucu aniden menisküste yırtılmalar meydana gelebilir.Diğer yırtılma esnaları ise aniden yanlış bir şekilde çömelme sonucu,ani dönüşler,ağır kaldırma sonucu dikkat edilmesi gerekilen anlar meydana gelebilir.

Menisküs Belirtileri Neler 

-Dize dokunduğunuzda ani gelen ağrı hissi

-Dizde hareket ettirilmesinde zorluk

-Dizde şişme

-Dizde Kilitlenme

-Dizi bükememe

-Dizde gıcırdama ve takılma sesi

-Dizde takılma hissi

-Dizde kızarıklık gibi belirtiler yer almaktadır.

Menisküs tedavisine başlamadan önce doktorunuz sizden MR,ultrason,antroskopi,diz x-ray  gibi görüntüleme testleri isteyecektir. Sonucunda dizinizdeki kontroller sonucu menisküs olduğu kanısında ise aşağıdaki tedavi yöntemlerini deneyecektir.

Menisküs Tedavisi Nedir  

-Dizimizi çökerek yapacağımız işlere son verme

-Eklem üzerindeki ağırlıkları  hafifletmek için koltuk değnekleri kullanmak

-Şişmesini önlemek için altına yastık koyup bir süre dinlendirmek

-Dizimize buz kompresi uygulamak

-Doktor kontrolünde bazı ödem azaltıcı ilaçlar kullanmak

-Elastik bandajla dizi sarmak gibi tedavi yöntemlerine başvurulur. Eğer dizdeki yırtık aşırı derece tedavi uygulanmasını gerektiriyorsa cerrahi müdahaleye başvurulur.

Menisküs Ameliyatı Nasıl Olur 

Cerrahi müdahale de ise;dizinizde küçük bir kesi yapacaktır. Hasar görmüş menisküsü onarmak veya almak için cerrahınız kesi boyunca kamera ile inceleyecektir. İşlemin tamamı yaklaşık bir saat sürer. Bu işlemden sonra genellikle aynı gün eve gidebilirsiniz. Tam iyileşmesi için zamanı geçtikten sonra rehabilite merkezinde fizik tedavi görmeniz gerecektir.  Operasyonunuz menisküs onarımı içeriyorsa, iyileşme ve rehabilitasyon süresi yaklaşık altı haftadır. Bu sürede diz dirsek veya koltuk değneği ile yürümenizi sağlamanız gerekir.