Merak edilen Hint lezzetleri,bakalım hintlilerin ağız tadı nasıl ?


0

Hindistan ya da resmî adıyla Hindistan Cumhuriyeti olarak yer alır. Güney Asya’da bulunan bir ülkedir. Dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı ve en büyük ikinci nüfusuna sahip olan ülkedir.

Lezzetlerine bakılırsa oldukça baharatlı olan yemekleri mevcuttur.Eğer bir gün Hindistan’ı ziyaret edecekseniz ilk işiniz bir kaç kilo verip öyle gitmek olsun ki sonra kilo aldığınızda bu durumdan şikayetçi olmayın.

Gulab Jamoon : Bizim meşhur İzmir’in lokma tatlısına benzer süt ve un bazlı şerbetli bazı yerlerde yoğurtla servis edilen harika tatlı…

Shrikhand : Bu da bizim sütlaç gibi yoğurt bazlı, soğuk tüketilen kakule ve safran aromalı leziz tatlı…

Aloo Mutter : Aloo patates demek, klasik domatesli kremalı sosta patatesli bezelye yemeği, vejeteryan tabi etsiz, bizimkine benziyor sadece sosu çok yoğun ve acı olabilir.

Baingan Bharta : Baingan ise patlıcan demek, baba ganush olarak dabilinen klasik Pakistan ve Hindistan lezzeti. Közlenmiş patlıcan ve ince doğranmış sebzelerden oluşan bir güzellik.

Chana Masala : Nohuta farklı bir dokunuş, oldukça enteresan, nohutlar, soğan domates kişniş sarımsak ve zencefille birleşerek mango sosuyla bezeniyor.

Punjabi Kadhi: Bu da acı ve soslu bir yemek, nohut unu yoğurt içinde kızarmış her türlü sebze var.

Roti: Mayasız hamurdan yapılan düz, yuvarlak pide. Yemeklerin yanında genellikle verilir, tereyağlı/tereyağsız servis edilir. Çapati bir çeşit roti’dir.

Naan: Sacda pişirildikten sonra üzerine tuz tereyağı eklenen bir çeşit kapalı pide. Peynirli, patatesli, sarımsaklı, üzümlü çeşitleri var. Tek başına bile yenir, inanılmaz doyurucu ve yemeklerle çok iyi gidiyor.

Sebzeli Hint Pilavı : İçinde alabildiğine sebze ve Sarımsak,soğan,tarçın esansı bulunan bir pilav türüdür.

630

Murg chatpata : Oldukça yoğun baharatlar,kişniş,domates ve toz karışımlarından göğüs eti eşliğinde yapılan bir yemek türüdür.