Mesir macununun faydaları nelerdir?


0

Mesir macunu, tarihi olarak oldukça geniş bir geçmişe sahip olup sağlık için de fazlasıyla yararı olan bir şekerleme türüdür. Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim’in eşi, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Ayşe Hafsa Sultan’ın iyileştirilmesi için dönemin ünlü hekimi Merkez Efendi tarafından 41 çeşit baharat karıştırılarak elde edilen mesir macunu 500 yıldır üretiliyor..Peki mesir macununun tarihi ve faydaları nelerdir ?

Mesir Macununun tarihi hikayesi nedir ?

Manisa’nın tarihini besleyen en özel şekerleme olan mesir macunu geçmişi 500 yıl öncesine dayanmaktadır. Mesir Bayramı’nda Manisa’da Sultan Camii’nin minarelerinden atılarak halka dağıtılan macun. Manisa Bimarhanesi’nin (akıl hastalıkları hastanesi) ilk başhekimi olan ve Merkez Efendi adıyla tanınan Musa bin Muslihiddin bin Kılıç, Manisa’ya gelmeden önce Denizli’de yaşıyor ve burada 41 çeşit baharattan meydana gelen macunu hastalarına ilâç olarak veriyordu. Bu işe Manisa’ya gelince de devam etti. Macun, önceleri para karşılığında veriliyordu. İstek, giderek artınca bimarhanenin yakınındaki Sultan Camii’nin minarelerinden halka lokmalar hâlinde atılmaya başlandı. 15 Nisan 1539’dan sonra bu olay her yıl yinelenerek gelenek hâlini aldı. Macun dağıtımına 1926-1952 arası ara verilmişse de 1952’de serbest bırakılmıştır.

İçerisinde 41 çeşit baharatı içeren bu şekerlemeler her yıl 21 Mart nevruz günü başlayan temsili karma törenini takip eden hafta sonunda düzenlenen saçım töreniyle Mesir Festivali’nde dağıtıldığı söylenmektedir. 1522 yılında Yavuz Sultan Selim’in eşi, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Ayşe Hafsa Sultan hastalanınca, dönemin ünlü hekimi Merkez Efendi, 41 çeşit baharatı karıştırarak elde ettiği ürünü Sultan’a yedirdi. Bir süre sonra iyileşen Ayşe Hafsa Sultan, bu macunun her yıl aynı dönemde üretilerek halka saçılmasını buyurdu. Bunun üzerine her yıl nevruz günü 41 çeşit baharat karılarak hazırlanan mesir macunu, Manisa’daki Sultan Camisi’nin kubbe ve minarelerinden halka saçılıyor. Minare ve kubbelerden saçılan ve şifalı olduğuna inanılan mesir macununu kapabilmek için Türkiye’nin çeşitli illerinden Manisa’ya gelerek Sultan Meydanı’nda toplananlar ilginç görüntüler oluşturuyor.

Mesir macununun faydaları nelerdir?

Kişilerde iştah açıcı; gaz giderici, kuvvet verici, idrar yaptırıcı, yorgunluk giderici, hormonları hareket ettirici etkileri vardır. Bunların yanı sıra zehirli hayvan sokmalarına karşın bir etkisi de mevcuttur.

Halk arasındaki bazı inanışlardan alıntılar ;
▪ Bu macundan kim yerse yesin o yıl boyunca hiçbir zehirli hayvan sokmaz.
Nevruz günü ağır hastalar bile yese iyi olur.
Mesir Macunu yiyen gelinlik çağındaki genç kızlar o yıl içerisinde evlenirler.
Mesir Macunu yiyen o sene boyunca bütün hastalıklardan korunur.
▪ Cinsi kuvveti arttırdığına inanılır.
▪ Çocuğu olmayanlar alırsa arzuları gerçek olacağına inanırlar.
▪ Çocuk hastalıklarına iyi gelir.

Mesir macununun içerisinde bulunan baharatlar hangileri ?

 1. Tarçın
 2. karabiber
 3. yeni bahar, karanfil
 4. çörek otu
 5. hardal tohumu
 6. anason
 7. kişniş
 8. zencefil
 9. tarçın çiçeği
 10. zerdeçal
 11. Hindistan cevizi
 12. rezene, kebabiye
 13. sinameki
 14. sarı halile
 15. vanilya
 16. darıfülfül
 17. kakule
 18. havlıcan
 19. zulumba
 20. hıyarşembe
 21. safran
 22. iksir
 23. kimyon
 24. galanga
 25. çam sakızı
 26. mirsafi
 27. meyan balı
 28. şamlı şaşlı
 29. limon kabuğu
 30. kremtartar
 31. zağfiran
 32. udülkahır
 33. çöpçini
 34. eskir
 35. tiryak
 36. ravend limon tuzu
 37. tekemercini tohumu
 38. günbalı
 39. kebabe
 40. darfülül
 41. çivit