Meteor nedir nasıl oluşur?


0
1 paylaşım

Hepimiz yazlık yerlerde, gece sahilde ateşin başında hatta evimizin terasında bile oturup yıldızları izler yıldız kaymasında tatlı dilekler tutar hayallere dalarız. Teknolojinin gelişmesi ile araştırmalar sonucu yıldızların kaydığı gerçeğimi yoksa başka dünyadan geldiği gerçeğimi olduğu ortaya çıkmış bulunmaktadır.Biz insanların hevesle dilek tuttuğu o kayan yıldızlar aslında yıldız değil meteor düşmesi ve gök taşı parçacıklarıdır. Meteor nedir ?  Meteor gökyüzündeki güneş sistemindeki maddelerin dünyadaki atmosfere parçalanarak düşmesiyle ortaya çıkan bir doğa olayıdır.

Meteor parçacıkları atmosferdeki hava ile birleşince düşme hızıyla bir ışık ortaya çıkarmaktadır. Biz insanlar ise bunu yıldız kayması sanırız. Halk arasında meteor olarak bilinen bu taşlar çok sık yeryüzüne düşmezler. Düştüklerinde ise atmosferde buharlaşmaya uğramadan yeryüzüne ulaşan göktaşı’nın sayısı ise oldukça azdır.

Meteor (Göktaşı) nasıl oluşur ?

Meteorun nasıl oluştuğuna dair yıllardır süren  araştırmalar mevcut.  Derin araştırmalar yapan  bilim adamlarına göre Güneş çevresinde büyük bir elips üzerinde, saniyede 30 km’lik bir hızla dönen Yerküre, dönme  esnasında zaman zaman uzayda dolaşan irili ufaklı bazı taş ve kaya parçalarına rastlar. Rastlanılan  kaya ve taş parçalarının hızı da yaklaşık olarak saniyede 30 km kadardır. Yerkürenin Güneş çevresinde yaptığı hareketi sırasında yerküreye yeterince yakın olan taşlar, yerin çekimine uğrayarak yüksek bir hız kazanırlar ve yer atmosferinden içeri girerler. Ceviz ya da nohut büyüklüğünde olanlar hava içinde yanarlar ve ışık çizgisi çizip toz olurlar. İnsanların ‘ yıldız kaydı’ dediği olay aslında budur.