Meteroloji nedir, Meteorolog nasıl olunur


0

Meteoroloji, atmosferde meydana gelen hava olaylarının oluşumunu, gelişimini ve değişimini nedenleri ile inceleyen ve bu hava olaylarının canlılar ve dünya açısından doğuracağı sonuçları araştıran,araştırmalarının sonucunda dünya da oluşan etkileşim sonuçlarını insanlara bildiren bir bilim dalıdır. Köken kelime anlamı olarak Türkçeye, Fransızca météorologie sözcüğünden geçmiştir.

Atmosferin özellikle alt katmanlarında meydana gelen hava değişimlerinin oluşumunu ve meydana gelen olayları nedenleriyle inceler,tartar,biçer ve kısa dönemli tahminler yapmayı amaçlar. Matematik, coğrafya, istatistik ve fizikten yararlanır.

641e0820-3f6e-4664-9839-b3f0567f565c

Nasıl Meteorolog olunur

Meteorolog olmak isteyen öğrenciler Meteoroloji Mühendisliği bölümünü okumalıdır. Meteoroloji Mühendisliğinin temel konusu atmosfer olayları ve atmosferdeki olayların yeryüzündeki etkileşim olayları üzerine araştırma,eğitim ve gözden geçirme sistemi ile ilgi kurmaktadır. Meteoroloji mühendisleri çalıştığı kurumlarda geniş coğrafi alanlarda sıcaklık, yağış, basınç, nem, don,sis vb. yönlerden meydana gelen değişmeleri inceler, bölgelerin sıcaklık, yağış, basınç, nem, uçuş, haritalarını hazırlarlar. Hava değişikliklerini önceden kestirmeye çalışır.

ar-130719430

Meteoroloji mühendislerinin çalışma alanları

Meteoroloji mühendisliği mezunlarının en çok aşağıdaki özel sektör ve devlet kuruluşlarında görev aldıkları biliniyor tercih etmek isterseniz işte tavsiyeler :

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü (DMİ), Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), Çevre Bakanlığı ve İl Çevre Müdürlükleri, Elektrik İşleri Etüt İdaresi, Üniversiteler, Türkiye Elektrik Dağıtım Kurumu, Tarım Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Havacılık ve Uzay Ajansları, Türk Silahlı Kuvvetleri, Devlet Oseanografi Dairesi, Türk Hava Yolları, Kitle İletişim Kurumları, Özel Televizyon Kanalları, Hidrolik, Rüzgar ve Güneş Enerji ile ilişkili özel sektör ve devlet kuruluşları.