Meyvelerin hormonlu olduğu nasıl anlaşılır, bitkisel hormon nedir


0

Bitkisel hormonlar bitkilerin yeterli şişkinliğe ulaşmasını ve büyümesini sağlar. Hormonlu gıdalar yemeden önce incelenmeli eğer hormonluysa kesinlikle yenilmemelidir. İnsan sağlığına ve üreme sistemine son derece zararlı olan bu meyveler mümkünatı varsa ilgili kuruluşlara şikayet edilmelidir.

Çeşitleri nelerdir ?

Absisik asit (ABA)  :  Uyku halinin (dormansi) devamlılığını sağlayarak tohumların çimlenmesini engeller. Aşırı kurak ortamlarda kalan bitkinin gözeneklerini kapayarak yapraklardan su kaybını engeller. Böylece bitkinin kurak ortama uyumunu arttırır.

Oksin :  Oksinler, bitkinin boyca uzamasında, yönelim olaylarında, yaprakların dökülmesinde ve meyvelerin olgunlaşmasında etkilidir. Tepe tomurcuğunda üretilir.Işığa yönelme (fototropizma) bu hormon etkisiyle gerçekleşir.

Sitokinin : Tohumların gelişimi sırasında oksinle birlikte çalışarak kök ve gövde oluşumunu düzenler. Ayrıca kloroplast oluşmasını sağlayarak yaprakların sararmasını ve yaşlanmayı önler.Hücre bölünmesini uyarır. Bitkide büyümeyi sağlar. Tomurcuklardan filiz ve yaprak oluşumunu uyarır.
Etilen: Olgunlaşmakta olan meyvelerin dokularında,kök nodüllerinde, yaşlanan yapraklarda ve çiçeklerde bulunan bitkisel hormondur.

Giberellin : Gövdenin hızlı ve anormal uzamasını sağlar.
Tohum çimlenmesini uyarır.
Çiçeklenmeyi ve erken çiçek açmayı uyarır.
Meyve büyümesini sağlar.
Tohumda depo nişastanın kullanılabilir glikoza dönüşümünü uyarır.
Yaprak dökümünü engeller.

PEKİ YA HORMONLU MEYVELERİ NASIL ANLARIZ ? 

Genelde yediğimiz meyvelerde  şekilsel anormallikler oluşmaya başlar sonrasında anormallikler  renksel olarak takip eder. Portakallarda, elma ve armutta kabuk üstünde kabarcıklar, şekilsizlik ve bildiğimiz formunun dışında bir görünüm ve renk olması en büyük gösterge oluyor.

Yenildiğinde aroma azlığı ve meyve tadının alınamaması olarak sayılabilir.

Çilekte, aşırı büyük olması ve yapışık iki çilek görünümü, içinin boş olmasından anlaşılır.

Karpuzlarda çekirdek kısmının boşlukları olması ve karlanma görünümü ve nişasta kokusu alınması olarak adlandırılır.

Yediğiniz bir meyve aklınıza  acaba hormonlu mu ?  düşüncesini getiriyorsa ilk olarak rengine sonra şekline en son ise tadına bakmanızı öneririz. Sağlımız için dikkatli seçimler yapılmalıdır.