Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır


0

Mide Kelepçesi olarak da bilinen bu ameliyat, Morbid obezite tedavisinde cerrahi yöntemlerden biri ve bu operasyonda kullanılan silikon protezin halk arasında yaygın bilinen adıdır. Ayarlanabilir silikon gastrik band, ya da yaygın bilinen adı ile mide kelepçesi  genellikle laparoskopik yolla yemek borusu ile mide birleşiminin hemen altına yerleştirilir.

Burada amaçlanan üstte küçük bir mide poşu ve altta midenin geri kalanından oluşan kum saati şeklinde bir mide oluşturulmasıdır. Böylece, küçük mide poşu dolduğu anda hasta doyma hissi alır ve yemeyi bırakır. Yemeye devam ettiğinde ise ağrı ve bulantı-kusma gibi nahoş sonuçlar ortaya çıkar.Bu vesile de zamanla bu durumlar azalır ve yavaş yavaş size göre hazırlanılan beslenme şekliyle beraber kilo vermeye başlarsınız. 

Mide kelepçesi ameliyatı :

Mide kelepçesi ameliyatı esnasında, mideyle yemek borusunun 4 santim kadar alt kısmına özel yapıdaki bantlar yapıştırılmaktadır. Bu bantlar vücutta herhangi bir alerjik reaksiyon yaratmamakta; ekstradan bir iltihaplanmaya, sıkışmaya ya da zedelenmeye neden olmamaktadır.


Mide kelepçesinin üst kısmında kalan bölüm daralacağından hasta otomatikman yemek yemeye başladıktan kısa bir süre sonra doyma hissine ulaşarak kısa sürede kilo vermeye başlayacaktır. Bahsedilen diğer mide ameliyatlarına göre daha ağır bir operasyon olan mide kelepçesi ameliyatı, çoğunlukla az önce bahsettiğimiz ilk 2 operasyonu geçirerek herhangi bir sonuç alamayan hastalara öncelikli olarak uygulanmaktadır.