Migren nedir, migreni neler tetikler, migren nasıl geçer?


0
1 paylaşım

Migren, her insanda karşılaşılan bir durum olup bildiğimiz baş ağrılarından biraz daha farklıdır. Migren, tedavisi bulunan şiddetli baş ağrısı olarak terimlenen bir rahatsızlıktır. Migren nedir? Migrenin belirtileri nelerdir ve migren nasıl geçer ?

Migren Nedir?

Migren hormonlarının aktif olduğu genç yaşlardaki kadınlarda görülme sıklığı erkeklerin üç katına ulaşmaktadır. Kadınların yaklaşık % 20’sinin, erkeklerin ise % 8’inin migrenli olduğu bilinmektedir. Migren baş ağrısı, zonklayıcı ya da keskin olarak özellikle şakak bölgesinde sabit olur.

Migrenin nedenleri nelerdir?

Migren olma olasılığının %40’ı ailesel faktörlerden gelmektedir. Migren sosyal yaşantıyı olumsuz etkileyen sebeplerden biridir. Migrenin nedenlerini sizin için aşağıda sıraladık.

-Hormonal değişimler (özellikle regl dönemlerinde)

-Aşırı yorgunluk hissi

-Kabız olmak

-Işığa ve sese hassasiyet göstermek

-İshal

-Susama

-İdrara sık sık çıkma

-Huzursuzluk

-Ağır üzüntü

Migren belirtilerinden bir diğeri de ‘’aura’’lardır. Şiddetli baş ağrısından hemen önce görülen bazı nörolojik belirtilere “Aura” denir. Görmeye ait veya duyusal olabilir. Migren aurası ağrının başlamasından önce veya ağrının ilk gelişme döneminde olur. Oldukça kısa sürelidirler; 10 ile 30 dakika arasında genellikle 20 dakika sürerler.

-Görsel aura: Hastalar titrek parıldayan ışıklar tarif ederler.

Duyusal aura: Migrenin duyusal aurası el ve dilde veya ağız ve çenede uyuşma, karıncalanma şeklindedir.

Migreni tetikleyen unsurlar nelerdir?

Migreni tetikleyen unsurlar kişiden kişiye değişiklik gösteren durumlardır.Besinsel olarak kişilerin alerjisi olan şeylere bağlı olarak migren tetikleyebilirken bazı insanlarda aşırı soğuk,aşırı sıcak ve öğün atlamak içlerinde bulunabilir. Bunun dışında migreni tetikleyen unsurları şöyle sıralayabiliriz.

-İklim değişiklikleri

-Kakao,ceviz,soya ürünleri,bakla,fıstık ezmesi,yemeklere atılan bulyonlar,tatlılar,incir,kuru üzüm,avakado ve papaya gibi besinler tetikleyebilir.

-Aşırı ışıklı ortamlar olarak sıralanabilir.

Migren tedavisi, migren nasıl geçer?

Migren belirtileri gösteren hasta ilk öncelikle bir doktora danışıp bu durumda bahsetmeli ve durumuna göre doktorun belirlediği ilaçları kullanarak migren ataklarından kurtulunabilir. Bunların dışında ise ;

-Baş ağrısı günlüğü kullanarak migren ataklarını takipte tutmak

-Bir çay bardağı suya, limondan sıkılmış taze limon suyu ve iki çay kaşığı tuzu karıştırarak içebilirsiniz. Bu karışımı tüketmek birkaç dakika sonra migren ağrınızı hafifletebilir.

-Uygun kiloda olmak

-Alkolden uzak durmak

-Egzersiz yapmak

-Bol bol su içmek..