Mikrodalga fırını kim buldu?Mikrodalga fırın nasıl çalışır?


0

Hepimizin evinde sıcacık yemeklerini hızlı bir şekilde pişirmemize ve ısıtmamıza yardımcı en yakın arkadaşımız mikrodalga fırınını kimin icat ettiğini hiç merak ettiniz mi ? Mikrodalga radyo dalgalarının polarize sıvı moleküllerini harekete geçirmesi, hızlı hareket eden moleküllerin birbirleri ile olan çarpışma ve sürtünmesinden ortaya çıkan ısı mantığı ile çalışıyor

Mikrodalga Fırını İlk Kim Buldu

Askeri elektronik cihazlar üreten Raytheon şirketinde çalışan mühendis Percy LeBaron Spencer 2. Dünya Savaşı sırasında radar vakum tüpleri için araştırmalar yapıyordu. Laboratuvarında farklı makine parçaları denemeleri  yaparken cebinde bulunan çikolatanın ısınıp eridiğini fark etti. Bundan sonra patlamış mısır ve yumurta ile başarılı denemeler yapmaya başladı. Böylece Dr. Percy LeBaron Spencer, mikrodalganın yiyecek ısıtmak için kullanılabileceğini tesadüfen keşfetmiş oldu.

Sonrasında bu buluş üzerinde çalışarak geliştirmeye başladı. 8 Ekim 1945 yılında ilk olarak işe patent başvurusu yaparak başladı. 2 metre yüksekliğinde ve 340 kg ağırlığında Radarange adını verdiği fırını tasarladıktan sonra işleri geliştirerek restoranlara servis etti. Boston, Massachusetts de bir restoranda fırının testlerini yaptı ve seri üretime geçti. Fiyatları 5000 $ civarında olduğu için bu ilk fırınlar, hastaneler ve oteller tarafından kullanılabiliyordu.Bu süre içerisinde mikrodalga fırının maliyeti  495  dolara kadar düştü. Boyutları küçülen mikrodalga fırınlar fiyatının ucuzlamasıyla oldukça popüler hale geldi. 1986 yılında Amerika’da her dört evden birinde mikrodalga fırın vardı. Son yıllarda bu sayının %90 olduğu belirtilmektedir.

Mikrodalga Fırın Nasıl Çalışır 

Mikrodalga fırınlar elektrik ve manyetik alanların birleşimi ile ortaya çıkan ve boşlukta hareket edebilen enerjiyi içeren elektromanyetik dalga boyuna ait araçlardır. Spektrum genelde dalgaların farklı dalga boyları (frekans) ve emisyon, transmisyon davranışlarına göre alt başlıklara ayrılmıştır. En uzundan en kısa spektrum elektrik ve radyo dalgaları, mikrodalga, kızılötesi ışınım, görünür ışın, morötesi ışınım, X ışınları, gamma ışınları ve elektromanyetik kozmik ışınları kapsar. Mikrodalga frekansları yaklaşık olarak 0.3 ile 30 cm arasındadır.Mikrodalgaların belli özellikleri onların yemek pişirmede kullanılmasına imkan verir. Bunlar plastikten, camdan ve kağıt maddelerden geçebilirler; metallerden yansır ve gıdalar (özellikle sıvılar) tarafından emilirler. Geleneksel fırına konan yemek, etrafında ısınan havayı emerek yavaşça ısınır.

Benzer içerik:  Bebekliğimizi neden hatırlamayızOR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.