Mısır piramitlerinin özellikleri


0
1 paylaşım

Mısır piramitleri bilindiği üzere her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır.Bu piramitler hakkında ortaya sunulan birçok yargı ve gerçek arasında kalmış bilgiler hala araştırılmakta tatmin edilebilir bir sonuç elde edebilmek için çeşitli sonuçlar elde edilmektedir.2008 yılında tam olarak 138 adet  Mısır piramidine ulaşıldığı kanıtına varılmıştır.Mısır piramitlerinin bir çoğu firavunlar için mezar anıtı olarak dikilmiştir.Bilinen en eski Mısır Piramitleri, Mısır’ın eski başkenti Memphis’in kuzeybatısında bulunan Sakkara’da inşa edilmiştir. Bunların arasında en eskisi Zoser Piramidi (Basamaklı Piramit) olup üçüncü hanedanlık zamanında yani M.Ö. 2611-2630 yılları arasında inşa edilmiştir. Mimarı ise İmhotep’tir.

Gize Piramitler hakkında bilgiler

Gize Piramitleri, Keops, Kefren ve Mikerinos piramitleri olup isimlerini  firavunlar tarafından almışlardır.Tahmini olarak M.Ö 3000 yıllarında eski krallık döneminde yapılan bu anıtsal kompleks, Dünyanın yedi harikasından biri olup, bu yedi harika içinde günümüze kadar ulaşan tek eserdir.Gize piramitlerinin bir kenarı tam 230 metre olup 5 hektarlık alanı kaplamaktadır.Ağırlığı ise 7 milyon ton olan bu piramidin toplam 2.6 milyon taş bloğu vardır. Napoleon yaptığı hesaplamalar doğrultusunda:Üç piramitteki taş bloklarla, tüm Fransa’yı 3 metre yüksekliğinde ve 30 cm kalınlığında bir surla çevrelemek mümkündü!

Keops Piramidi hakkında bilgiler

Keops piramidi bölgedeki en değerli ve gizemli anıtlardan biridir. Yapılan son araştırmalarda somut bir sonuca ulaşan yetkililer Keops piramidinin içerisinde bir odanın sığacağı kadar geniş bir oda olduğunu açıklamıştır.Atom altı parçacık taramalarıyla yapılan keşif, en az 30 metre uzunluğunda olan odanın, yaklaşık 50 metre uzunluğunda ve 9 metre yüksekliğindeki bir koridora olan bağlantısını da ortaya koydu.4500 yıldır hiç kimsenin girmediği insan yapısı bu oda, açıklamalara göre tamamen kapalı durumda. Bu nedenle inşa edilirken piramitin kapatıldığı ve sonrasında kimsenin girmediği söyleniyor.

Kefren Piramidi hakkında bilgiler 

Kefren piramidi  büyük piramitlerin ortasında bulunan bir piramittir.Büyük Piramit’in güneybatısında bulunur ve orijinal yüksekliği 143.51 metredir. Temeldeki kenar uzunlukları ortalama olarak 215.26 metredir. Büyük Piramit gibi, pusulanın temel yönlerine oturtulmuştur ama aynı tutarlılığı göstermemekte ve maksimum 6 dakikalık bir sapma yapmaktadır. Kefren piramidinin en üzerindeki taş sadece 36 tondur ve oraya nasıl konulduğu hakkında bir bilgi maalesef yoktur.

Mikerinos Piramidi hakkında bilgiler 

Gize Piramitlerinin en küçüğüdür. Piramit, Mikerinos öldükten sonra oğlu Shepseskaf tarafından bitirtilmiştir. Piramit 65,5 m yüksekliğindedir. Mikerinos’un, Kefren Piramidi ve Keops Piramidinden diğer bir farkı, defin odasının aşağı oda olmasıdır.

Sfenks Heykeli hakkında bilgiler 

Bu üç piramidin haricinde Sfenks heykeli doğuya bakan kısımda yer alır.Tam ortasında ise kutsal bir tapınak yer almaktadır.Kuyruğundan ön pençesine dek uzunluğu 73 metre, yüksekliği ise 20,21 metredir. Mısır’da bilinen en eski heykel budur ve Firavun Kefren zamanında yani M.Ö. 2532-2558 yıllarında inşa edildiği düşünülür.Heykelin burnu yoktur çünkü Napoleon’un askerleri tarafından top ve ateşlere maruz kalmıştır.

Mısır Piramitleri Hakkındaki Gerçekler Nelerdir 

 1. Piramitlerin içerisinde bulunan mumyalarda radyoaktif madde bulunduğundan dolayı 12 bilim adamı  kansere yakalanarak ölmüştür.
 2. Piramitlerin içerisinde ultra sount,radar,sonar gibi cihazlar çalışmamaktadır.
 3. Bitkilerin piramitler içerisinde daha hızlı büyüdüğü söylenmektedir.
 4. Piramit’in içerisine bırakılan sular genel olarak 5 hafta kadar bekletildiğinde cilt kremine dönüşür.
 5. Kesik,yanık yaraları piramitin içerisinde daha çabuk iyileşir.
 6. Piramitlerin içerisi koordinatlarından dolayı yazın serin kışın ise sıcak olur.
 7. Piramitlerde kullanılan taş sayısını piramitleri oluşturan basamak sayısı ile çarpınca dünyanın güneşe olan uzaklığı az bir farkla olsa çıkmaktadır.
 8. Piramitlerde kullanılan basamak ve taş sayılarını birbirine oranlayınca pi sayısını ortaya çıkartır.
 9. Piramitin içerisine bırakılan süt birkaç gün bozulmadan kalabilirken, beklenmeye devam edilmesi durumunda yoğurt haline gelmektedir.
 10.  Piramit hangi firavunun adına yapıldıysa, kralın odasına yılda sadece iki kez güneş girmektedir. Bunlar kralın doğduğu ve öldüğü günlerdir.
 11. Piramitlerin mimarları yapıldıktan bir süre sonra ölmüştür.