Miyop, astigmat, hipermetrop ve presbiyobi nedir


0
6 paylaşım

Gözlerdeki bozukluk çoğu insanın sosyal hayatını etkilemekte yapacağı işlerin yarım kalmasını sağlamaktadır.Bu rahatsızlıklar miyop,astigmat,hipermetrop ve presbiyobi olarak geçer.Bu durumlarda yapılacak en doğru şey doğru doktora gitmek ve doğru gözlük numarasını ve tedavi uygulamasını uygulamaktır.Göze giren ışık kişilerin en öndeki saydam tabaskına(kornea) ulaşır ve lens içerisinde kırılarak retina üzerindeki görme noktasına ulaşır.Kırma kusuru ise ışığın tam olarak retina da odaklanmaması rahatsızlığı olarak bilinir.

Miyop Nedir 

Miyop uzağın bulanık görülmesine denmektedir.Göze gelen ışık retinanın önünde odaklanmıştır.Bu durum, göz küresinin uzun olmasından veya kornea eğiminin dik olmasından kaynaklanır.
Katarakt geliştiğinde de miyopi oluşabilir.Genel olarak belirlenen mesafeler yakın 40 cm’den az orta 40 cm ile 2 mt arası ve uzak olarak belirlenen mesafeler yani 2 metreden uzak mesafenin bulanık görülmesine miyop rahatsızlığı denir.

Göz Muayenesi Teşhisi : Gözlerinizin bozuk olduğunu sadece şikayetiniz üzere doktora gidebilirsiniz.Doktorunuz ölçümünüzü yaptıktan sonra gözlerinize damla sıkar ve bu damlalar her 15 dk da 1 kere toplam 3 kere tekrarlanır.Sonrasında gözlerinizin derecesine ve tedavi türünüze karar verilir.

Astigmat Nedir 

Astigmat rahatsızlığı nesnelerin tam olarak eğik görülmesidir. Korneanın şekli pinpon topu gibi yuvarlak olduğunda gözünüz sağlıklı bir göz olarak bilinir.Fakat korneanız yumurta gibi bir şekle dönük ise gözünüzde astigmat var demektir.Astigmat rahatsızlığı olan kişiler nesneleri bulanık ve puslu görürler.Gözünde miyop ve hipermetrobi olan kişilerin kesinlikle %30/40 oranında da astigmatı vardır.

Astigmat Tedavisi Nasıl Yapılır 

Astigmat ameliyatı halk arasında göz çizdirme olarak bilinen LASİK veya LASEK yöntemleriyle yapılır. Her iki ameliyatta da excimer lazer kullanılır. Eğe hastanın göz yapısı uygunsa daha kısa sürede iyileştiği için ve ağrısız olduğundan LASİK tercih edilir.

Hipermetrop Nedir 

Hipermetrop için her ne kadar yakını görememe olarak bilinse de aslında uzak mesafeyi net görememe olarak da bilinir.Gözün tembelliği olarak da bilinir.Hipermetrop(bazı durumlarda yakını bazı durumlarda uzağu bulanık görme) kornea ve mercekte kırılan ışınlar görme merkezinin arkasında odaklanıyorlarsa, göz küresinin kısa olmasından veya kornea eğiminin dik olmasından kaynaklanır.Göz etrafında ağrı, göz yorulması, gidip gelen bulanıklık, kolay dikkat dağılması gibi şikayetler ile başlar ve bunlar özellikle uzun süre yakın mesafe çalışmalarında oluşur.

Hipermetrop Tedavisi Nasıl Yapılır 

Gözlük ve kontakt lens kullanımıyla görüntü netleştirilebileceği gibi Excimer Lazer yöntemiyle hipermetropi tamamen tedavi edilebilir.Lazer tedavisi ile hipermetrop hastalığından kurtulmak için;

· 18 yaşının üzerinde olmak

· Göz numarası hipermetroplarda 4 numaraya kadar olmak. Bazı özel durumlarda 6 numaraya kadar çıkabilir.

· Son 1 yıl içerisinde göz numaraları değişmemiş veya çok az değişmiş olmak

· Gözlerde keratokonus, retina vb. başka bir hastalık bulunmamak

· Diyabet, romatizma gibi sistematik hastalık sahibi olmamak..

Presbiyobi Nedir 

Presbiyobi rahatsızlığı ilerleyen yaş nedeni ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.40 yaşınıza geldiğinizde bu durumu yaşayabilirsiniz.45 cm uzak mesafeden sonrasını okuyamama ve görememe sorunu olarak bilinir.