Mustafa Kemal Atatürk’ün Kullandığı İmzalar ve Hikayesi


1
4 paylaşım, 1 puan

Mustafa Kemal Atatürk tarih boyunca çeşitli imza ve mühürler kullanmıştır. Dil devriminden önce Osmanlıca ve sonra yeni Türk alfabesine geçildikten sonra  atmış olduğu imzalar ve TBMM’de kullandığı bir mühür bulunmaktadır. Atatürk kendisine “Ata” denilmesini sevmemekle birlikte, soyadı kanunu ile kendisine verilen “Atatürk” adını benimsemiş ve imzasını da buna göre yeniden geliştirmiştir.

İlk dönemlerde meydan muharebeleri ve Sakarya zaferi sırasında atmış olduğu imzalar epey uzun ve aceleci görünse de oldukça resmiyeti belli etmektedir. Soyadı kanunu geldikten sonra içerisinde ismininde olduğu imzası gayet kendinden emin ve tam bir lidere yakışır şekilde kendini yansıtmaktadır. El yazısını günümüz insanı kadar net ve güzel yazmayı başaran ölümsüz lidere ait olan farklı imzaları ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kullanmış olduğu imzalarını sizin için bir araya getirdik.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kullandığı İmzanın Hikayesi 

1934 yılında soyadı kanununun çıkarılmasıyla birlikte Mustafa Kemal’e Atatürk soyadı verilir.O kendisine “Ata” denilmesinden hiç hoşlanmazdı.Bunun üzerine meclisteki vekiller Atatürk’e güzel bir imza numunesi armağan etme kararı alırlar.Bugünkü adıyla Boğaziçi Üniversitesi olan Robert Kolej’inde uzun yıllar öğretmenlik yapan Hagop Vahram Çerçiyan, 1920’li yıllarda Amerika’daki Palmer Method Okulu’nda güzel yazı konusunda uzmanlaşmıştır.Bu görev ona verildikten sonra toplamda beş imzadan oluşan numuneler 24 saat içinde hazırlanır.

O yıllarda küçük bir çocuk olan Çerçiyan’ın oğlu Dikran Çerçiyan, o geceyi şu sözlerle anlatıyor…

“Saat sabah 8:30 sularıydı. Kapı çalındı annem açtı. Endişeli bir suratla odaya dönüp, ‘Vahram kapıdaki komiser ve bir sivil adam seni görmek istiyor’ dedi. Önce okulda bir hadise olduğunu sandık… Babam hemen masa başına geçti çünkü imza numunelerini hazırlamak için sadece bir günü vardı sabah saat 8:30’da imzaları teslim etmesi gerekiyordu. Bütün gün babamı seyretmekten yorulmuştum. Bir süre sonra uykuya daldım. Sabah uyanıp yanına gittiğimde masasında beş hazır imza numunesi gördüm, istenildiği üzere sabah saat 08:30’da numuneler bir gün önce kapımıza gelen komisere teslim edildi. Babam Atatürk’ü canı gibi severdi ben de öyle ve yaptığı işten dolayı büyük kıvanç duyuyordu.” Sonrasında Atatürk’ün kararlı tavrını yansıtan tek imzanın aşağıdaki imza olduğuna karar verir ve o imzayı kullanır.

Benzer içerik:  Organ bağışı günah mı ?
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.