Mutlu ve başarılı çocuk yetiştirmenin yolları


0
2 paylaşım

Herkes dünyaya getirdiği çocuğunun okul, iş ve sosyal hayatını mutlu, huzurlu ve başarılı bir şekilde sürdürmesini ister. Ebeveynlerin başarılı bir çocuk yetiştirmeye çalışırken bir çok kez çocuklarıyla çatışma hali içerisinde yer almaktadır. Peki başarılı çocuk yetiştirirken bu çatışmayı en aza indirmenin yolları nelerdir?

Birincisi kendi anne ve babası onu nasıl yetiştirdiyse o şekilde kendi evlatlarını yetiştiren ebeveynler.

İkincisi ise kendi anne ve babasının yetiştirme şeklini beğenmeyip kendi kendine yöntemler araştıran ebeveyn.

Üçüncüsü ise bu konularda ilk kendini sonra eşini sonrasında ise çocuğu üzerinde izleyeceği yolu çizen ve bilinçli yol alan annedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda başarılı bir çocuk yetiştirmek için maddeleri sizin için sıraladık.

 

Sevginizi vererek : Çocuklar ne kadar başarılı ya da başarısız olurlarsa olsunlar annelerinin sevgilerinin kayıtsız şartsız olduğunu bilmek isterler.  Onu öpmek ve baş başa vakit geçirmek onlar için çok önemlidir.

Öfke ayarı ve sakinleştirme : Çocuğunuzu olaylar karşısında sakinleştirebilmek için ilk öncelikle kendiniz sakinleşmelisiniz ki sonra onu sakinleştirmelisiniz.

Diğer bireylerle sağlıklı ilişki kurabilmek : Karşı cinsle kuracağınız şevkat,saygı ve sevgi dolu ilişki onun bunu kavaramaya başladığında karşı cinse olan davranışı olacağını unutmayın.

Eğitim ve Öğrenim : Eğitimi ve öğrenme hissini daima hem kendi hemde çocuğunuzun hayatınızın ortasına koyun ki hep öğrendiğinde yeni bir şeyler öğrenmenin ne kadar zevkli olduğunu hissetsin. Sorsun,soruştursun ve siz “of” demeden cevaplayın.

Yaşamı başarıyla idare edebilme özgüveni kazanma: Çocuğunuza düzenli bir iş ve gelir sahibi olarak sağlıklı bir model sunun. Yaşamla başa çıkmanın yollarını böyle öğrenecektir. Ona kendi ayaklarının üzerinde durmayı  mesleki hayatına göre en üstten değil en alttan başlayarak öğretin.

Din : Anne ve babanın dini ve ahlaki değerleri ne ise aşırısına kaçmadan ona bu eğitimi verebilirler.

Anlayış : Toplumdaki insanları ayırmamayı ve onlarla dalga geçmemeyi öğretmeli yardıma ihtiyacı olan insanla senin iyi niyetini suistimal edecek kişiyi ayırt etmeyi öğretmelidir.

Özgüven : Ona anne ve babasız bir yaştan ve vakitten sonra kendi başına bir şeyler başarabileceğini , kendi ayakları üzerinde durmanın vakti geldiğini ve onlarsız da kendi başına güçlü bir birey olduğunu anlatmak.

Anlayış ve merhamet :  Onun dışarıda arkadaş olarak her insana tabiki de yaklaşmaması gerektiğini anlatmanın büyük önemi  var. Dışarıda ondan yararlanmak isteyecek bir çok kötü niyetli insan bulunmaktadır. Onlar ile Engelli bireyler arasındaki ince çizgiyi korumasını ve engellilere karşı kötü davranmaması gerektiğini açıklamalıyız.