Namaz kılmanın faydaları nelerdir


0
1 paylaşım

Namaz kılmak en başta Allah’a inanan bütün müslümanların kulluk görevi olarak bilinir. Dünyada günde ortalama 1.5 milyar insan 5 vakit namaz kılmaktadır.Namaz kılmak her müslümanın kulluk vazifesi olmasının yanında vücuda yararlarının olduğunu biliyor muydunuz ?  Namaz kılmanın fizyolojik ve ahlaki değerler üzerinde etkisi olduğu kanıtına da varılmıştır. Bakalım yararları neler.

Namaz kılmanın yararları 

  1. Namaz kılmanın başı temizlikten geçer. Kişi bu güzel görevi yerine getirirken günde 5 vakit temiz kalır.
  2. Namaz kılmak eklemlerde oluşan romatizmaları önler.
  3. Namaz kılarken secdeye ruku edildiği esnada sırt ve mide kasları harekete geçer bu yüzden karında oluşan yağları eritmeye yardımcı olur.
  4. Namaz kılarken yapılan tüm hareketler kalbin hızını arttırıp spor yapar gibi kanın vücudun her yerine yayılmasını sağlar.
  5. Namaz esnasında bağırsaklar harekete geçer ve sindirim sistemini hızlandırır.
  6. Namaz kıldıktan sonra Allah katında huzura kavuşan kişinin beyninde dopamin salgılandığı söylenilmektedir.

Not : Viyana üniversite Tıp fakültesinde yapılan araştırmalar sonucunda namaz kılmanın yararlarının arasında şöyle bir kanıya varılmıştır.

“Müslümanların namazı ortopedik açıdan bacaklar, diz, kalça ve ayak bilekleri hatta parmak eklemlerine varıncaya kadar vücudun her eklemini hareket ettirir. Ayrıca boyun, omuz, kol, bacak, sırt ve karın kaslarının tümünü büyük bir ahenk içinde kasılıp yumuşatmakta ve böylece tam bir sağlık kaynağı olmaktadır. Üstelik tüm bu faydalı hareketler günde beş defa tekrarlanmaktadır. Vücut için bundan daha faydalı daha rahatlatıcı bir hareketler topluluğu düşünülemez.”