NASA ne demektir? NASA ne zaman kurulmuştur?


0

Uzay ve havacılık konusu denilince aklımıza ilk gelen kurum ismi şüphesiz ki NASA‘dır. NASA, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi anlamına gelen İngilizce “National Aeronautics and Space Administration” sözcüklerinin kısaltmasıyla bilinen, ABD’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurumdur. Peki, NASA ne iş yapar? NASA ne zaman kurulmuştur?

Nasa Nedir ? 

NASA, günümüzde ağırlıklı olarak Ay’la ilgili çalışmalar ve Skylab uzay istasyonu ile uzay mekiği gibi çalışmaları ile ABD’nin uzay çalışmalarına yön vermiştir. Ayrıca, Uluslararası Uzay İstasyonu projesini desteklemektedir. NASA, Ares I ve V iniş araçlarının geliştirilmesi üzerinde de durmaktadır. Ayrıca uzun vadeli sivil ve askerî roket çalışmalarında da bulunmaktadır.

Kurumun “NASA” olarak adlandırılmasında dönemin ABD Başkanı Dwight D. Eisenhoverin isteği bulunmaktadır. Kurum çalışmalarına ilk olarak 1 Ekim 1958 tarihinde başlamıştır. NASA’nın temelleri kurulurken oldukça sağlamdır. Bunun nedeni ise, NASA’nın 46 yıllık deneyimleridir. NASA, çalışmalarına başladıktan kısa bir süre sonra yükselişe geçerek köklü bir kurum haline gelmeyi başarmıştır.

NASA’nın En Önemli Projesi Hangisidir? 

NASA’nın tarihte bilinen gerçekleştirdiği en büyük bütçeli ve ses getiren projeleri arasından Apollo uzay mekiği programı ve Skylab uzay istasyonu oldukça önemlidir. NASA’nın yapmış olduğu son keşiflerden bir tanesi ise, Güneş Sisteminin yakınlarında bulunan Orion takımyıldızındaki 15 ön yıldızın keşfedilmesi olayıdır. Bu keşif, bilim dünyasında oldukça büyük bir önemle izlenmiş ve de takip edilmiştir.

Nasa Ne Zaman Kurulmuştur ?

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi olan NASA, NASA, Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay çalışmalarından sorumlu gözde kurum olarak görülmektedir. NASA’nın kuruluş tarihi de 29 Haziran 1958’dir. Bakıldığında aslında kurumun temelleri 1915te atılmış da denilebilir.