Nasıl istifa edilir ?


0

İstifa etmek kimi zaman zorunlu bir karar kimi zaman ise istemeden alınan karardır. İstifa etme kararını doğru şekilde yönetirseniz hayatınızda hem mutlu olmuş hemde doğru bir şekilde yön vermiş olursunuz.  Kendi başınıza yanlış bir karar aldığınız da hatalarınız hayatınızı kılınmaz yapabilir.

Çalıştığınız yere artık katlanamıyor,kendinizi baskı içerisinde hissediyor, yöneticinizin yüzüne çığlık atıp kaçmak istiyor ya da iş arkadaşınıza onunla ilgili gerçek hislerinizi açıklamak istiyorsunuz. Yapamadığınızda da stres iliklerinize kadar sizi sarsıyor, sonuçta mutsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyorsunuz demektir . Yeni bir kariyere imza atmak için nasıl bir yol izlemelisiniz ?

  • Bir şirketten ayrılırken yapılması gerekilen ilk nokta uygun bir dille istifa mektubu hazırlamaktır. Bunun doğru hazırlayabilmek için yakınınız da bir avukat ya da işi bilen birine başvurmamızda fayda vardır.
  • Haber vermeden kaçar gibi işten ayrılmak.
  • İhbar süresine dikkat ! Bu süre içerisinde nefes almanız gerekir. Zamanında size uygulanan Mobbing(baskı)’dan dolayı sıkılmış olabilirsiniz fakat bunun için 2 hafta yetmiyorsa süresiz bir şekilde kendinize vakit ayırın !
  • İşinizden ayrılana kadar işinizi yapmaya devam edin bunu en azından kendinize olan saygınızdan yapın !
  • İstifa anı  :  Düşündükçe içinizi kıpır kıpır yapan an ! Kendinizi kısa ve öz kelimeler bulun sonuçta bu bir veda konuşmasıdır.  İşi seviyor  ve bireysel sebeplerden dolayı ayrılmayı planlıyorsanız bunu kesinlikle belirtin.  Unutmayın sizi kişisel olarak yükseklere taşıyacak en önemli şey saygılı bir şekilde hareket etmenizdir.