Nazar Değmesi Nedir, Madde Madde Nazar Değmesi Belirtileri


0
3 paylaşım

Kimi insan inanırken kimi insanların ise inanmadığı bir inanış şekli olan nazar çoğu toplumda adından söz ettirmektedir. Nazar,tarih boyunca nazar çok konuşulan konu olmakla beraber nazar kelimesi Arap Dilinden gelmektedir. Arapça’da görmek,göz anlamına gelmektedir.Yılan gözü gibi dediğimiz tabirler ise yılan gibi gözü olan hayvanların bakışlarında insanları sersemlettikleri rivayetler arasında yer almaktadır.Bilimsel olarak ise beyin dalgalarının bakışlardan yola çıkarak bir insana odaklanmasının sonucu insan üzerindeki etkisi tartışılmış konular üzerindedir. Kuranda bahsi geçilen konu üzerine ise ayetler geçmektedir. Kalem suresinde geçen “Doğrusu inkâr edenler, Kur’an’ı duydukları vakit (sana olan düşmanlıklarından dolayı) neredeyse gözleri ile seni yere sereceklerdi!” ayeti gibi.

Kimlerin Nazarı Değer 

Nazarın değmesi güçlü bakışlardan geçmektedir.Bu bakışların esnasındaki kalp niyeti ve beyin dalgaları çok önemlidir. Beyin dalgaları güçlü olan kişiler bakışlarının etkili olduğu ve buda nazara sebep olduğu söylenmektedir.Bakış esnasında kalpten gelen hislerin haset, nefret, kıskançlık gibi ani duygu yoğunluğuyla kişiye odaklanıldığında da nazarın etkilerinin ortaya çıktığı görüşü vardır.Genelde halk arasında ise sarışın, mavi gözlü ya da bal rengi göze sahip insanların nazarının daha etkili olduğuna inanılırken, nazara karşı zayıf olanların ise kahverengi ve yeşil gözlü insanlar olduğu söylenir.

İnsan Nazar Değdiğini Nasıl Anlar 

-Halk arasında söylenilen durumlardan ilki negatif beyin enerjisine maruz kalıp, nazara uğrayan kişinin sık sık esnemeye başlar.

-Esneme sonrasında aşırı enerji düşüklüğü yaşanır.

-Olaylara hakimiyeti azalır ve tabiri caizse  kişi sosyal hayatında bir süre ruh gibi dolaşır .

Nazarın ani ruh bozukluklarına sebep olduğu, birden bire oluşan ağrıya veya ön belirtisi olmadan ortaya çıkan hastalıklara sebep olduğu düşünülmektedir.

-Rivayetlerde ise nazardan bazı kişilerin öldüğü bile söylenilmektedir.

-Aşırı baş ağrısı en belirgin özellikler arasında yer alır.

Nazar, sadece insanlara değil eşyalara da değebilir. İnanışa göre camlar kırılabilir veya hasetle bakılan eşyalar zarar görebilir.
Nazara Karşı Takılacak Taşlar -Okunacak Dualar 
-Kişinin vücuduna değecek şekilde akik ve kehribar takıların takılması veya görünür bir şekilde takılacak mavi renkli taşların dikkati üzerine çekerek, insanın nazara direk maruz kalmasını engellediğine inanılır.
Nazardan korunmak için ise Felak, Nas, Fatiha, İhlas sureleri ve Ayetel Kürsi’nin sıklıkla okunması önerilmektedir.
-(Euzü bi-kelimatillahittammati min şerri külli şeytanin ve hammatin ve min şerri külli aynin lammetin) tavizini, sabah akşam 3 defa okunup kendine veya hastaya üflenirse, nazardan, cin, şeytan ve hayvanların zararından korur. (Mevahib)
Nazarı değen kimse veya herkes, beğendiği bir şeyi görünce Mâşâallah demeli, ondan sonra o şeyi söylemelidir. Önce Mâşâallah deyince, nazar değmez. Hadis-i şerifte, (Hoşa giden bir şeyi görünce, “Mâşâallah la kuvvete illa billah” denirse o şeye nazar değemez) buyurdu. (Beyheki, İbni Sünni)