Neden ağlarız? Göz yaşı çeşitleri nelerdir?


0

Dünyaya ilk geldiğimiz  vakitte, doğumlarda, filmlerde, evlenirken, ölürken gözümüzden daima yaş akar. Doğduğumuzda ağlamamızın tek nedeni karnımızın aç olması ve yalnızlık korkusundan meydana gelir. Peki diğer durumlarda neden ağlarız diye hiç merak ettiniz mi?

Ağlama ilgili olarak, prolaktin hormonu üzerinde çalışmalar sürmektedir. Bu hormonun kadınlarda buluğ çağında, âdetlerinde, hamilelikte, emzirirken ve stres altındayken arttığı tespit edilmiştir. Oran olarak da kadın bedeninde erkeklere göre yüzde 60 daha fazla prolaktin bulunuyor. Dr. William Frey’in ortaya koyduğu kurama göre prolaktin, kadınların duygularını etkileyerek, endokrin (salgı) sistemini etkiliyor ve daha fazla ağlama eğilimi yaratıyor.

Bu durumun en  komik bir kanısı ise 🙂   orta yaşları geride bıraktıkça kadınlar daha az ağlayıp daha fazla kızmaya başlıyor. Sebebi kadın hormonlarının azalması ve erkeklik hormonu olan testosteronun bunun yerini alması. Erkeklerde ise tam tersi, testosteron seviyesi düşerken, dişilere özgü hormonlar devreye giriyor. Ve erkekler yaşlandıkça daha çok ağlamaya başlıyor. Bunu aile bireylerinizi test ederek rahatlıkla görebilirsiniz. 🙂

Ağlamanın çeşitlerinin olduğunu biliyor muydunuz ? 3 Çeşit ağlama şekli vardır : 

  • Dış etkenlerden oluşan Bazal gözyaşı (Güneş,gaz,duman,hava) gibi şeylere maruz kalan
  • Refleksler sonucu oluşan göz yaşı
  • Duygusal meseleler sonucu oluşan göz yaşları
  • Kadınların yıllık ağlama sayısı 50 iken erkeklerin 10 ‘dur.