Neden esneriz ?


0
2 paylaşım

Esnemenin ne tür bir eylem olduğu hakkında esnedikten sonra kendinizde fark ettiğiniz durumlar  ufak da olsa fikir sunmaktadır.

Hatta işin özünde esneme durumu, ağzı açarak derin bir nefes aldıktan sonra akciğerlerin havayla doldurulması durumudur. Bu durum bazen çok kısa, bazen de bir kaç saniye devam edecek uzunluklarda olabilmektedir.

En çok bahsedilen esneme teorisi; birey vücut olarak yorgun olduğunda, sıkılgan zaman geçirdiğinde ve karşısındaki veya çevresindeki biri esnediğinde esnemesi yönündedir. Bunlar en sık düşünülen öngörülerde  olsa da bunları bilimsel olarak ispatlayacak herhangi bir kanıt bulunamamıştır. Bilim insanları bu konuyla ilgili özel olarak yaptıkları araştırmalar neticesinde, vücutta esnerken oluşan bütün biyolojik tepkimeleri kontrol etmişler ancak esnemenin kendi kendine ortaya çıkmış bulunan bir solunum refleksi olduğuna karar kılmışlardır.

Esneme konusunda ortaya atılan bir diğer teorem de kişilerin stresli ve gerin olduğu süreçlerde esnemeye başlamalarıdır. Konsere çıkmadan önce sanatçıların sıklıkla esnediği, bir yarış öncesi sporcuların da aynı şekilde esneme durumuyla karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Çoğu uzmanın ortak görüşü olarak esnemenin beyni canlandırıcı bir görev üstlendiğini söylemek mümkündür.

Stres anında ve uykusu gelen kişilerin esnedikleri süreçlerde uykularının açılabildiği, dikkati dağılan kişilerin esnediklerinde yeniden dikkatlerini toparlayabildikleri ortaya çıkartılmıştır. Yani aslında bir grup içerisinde bir kişinine esnemesiyle diğer herkesin esnemesi, ilk olarak ilk esneyen kişinin beyninin canlanmasına ve daha sonra tüm esneyenlerin beyninde bir canlanma meydana gelmesine neden olmaktadır.

Benzer içerik:  Merak edilen Hint lezzetleri,bakalım hintlilerin ağız tadı nasıl ?