Noel(Christmas) nedir? Noel ne zaman kutlanır?


0
1 paylaşım

Hristiyan aleminin en kutsal günlerinden biri olan Noel yani Christmas zamanları müslümanlar tarafından merak edilir. Noel, Hz. İsa’nın doğumunu anmak için her yıl genellikle 25 Aralık tarihinde milyarlarca insan tarafından kutlanan dini ve kültürel bir gündür. Birçok ülkede Noel günü resmi tatildir ve Hristiyanlar tarafından kutlanır. Son yıllarda Hristiyan olmayan ülke ve uluslar da Noel kutlamaları yapmaktadır.Her dinin kendine ve temsili peygamberlerine dair anlamı ve önemi olan bu gün hakkında bilgileri daha açık bir şekilde anlatalım. Bakalım Noel ne zaman ve niçin kutlanır ? 

Noel Nedir?  

Noel,Hristiyan olan ülkelerde her yıl 25 Aralık tarihinde Hz. İsa’nın doğumu olarak kutlanan Noel, Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milât Yortusu isimleriyle de bilinmektedir. Hristiyan olmayan toplumlarca da büyük bir ilgi  ile merak edilir ve izlenir. Noel,dini içeriği olmayan, sadece eğlence amaçlı, hediyeleşme ve yeni bir yılı karşılamak amaçlı kutlanmaktadır.Günümüzde çoğu ülke de müslüman olunsa da bu bakıma bir fikir akımı olmadan noel kutlanarak hediyeleşme yapılır. 

Noel Ne Zaman Kutlanır?

Hz. İsa’nın doğumuna dair net bir tarih dini kitaplarda geçmese de Batı Hristiyan Kilisesi 4’üncü yüzyılın ortasından itibaren doğumu 25 Aralık Noel günü olarak kabul etmiştir. Günümüzde Hristiyan aleminin büyük bir çoğunluğu Miladi Takvim’e göre 25 Aralık’ta Noel’i kutlamaktadır. Doğu Hristiyan Kiliseleri de Noel günü için Jülyen Takvimi’ndeki 25 Aralık tarihini esas alır. Bu tarih Miladi Takvim’de 7 Ocak tarihine tekabül eder. 6 Ocak tarihi de Batı Hristiyan Kilisesi için Epifani bayramıdır.

Yılbaşı ile Noel Aynı Anlamamı Gelir?

Noel sık sık yılbaşı ile karıştırılıyor. Yılbaşı 31 Aralık’tan 1 Ocak tarihine geçişi ve miladi yılın sonunu belirten bir gündür. Yılbaşı tüm dünyada kutlanır ve Noel ile herhangi bir ilgisi yoktur.

Noel (Christmas) İlk Ne Zaman Kutlandı?

Dünya’da ilk Noel kutlaması Roma’da 336 yılında büyük bir çoşku ile gerçekleşmiştir.Orta Çağ’da Noel Epifani bayramının gölgesinde kalmıştır. 800 yılından sonra Noel, Şarlman’ın Noel günü imparatorluk tacı giymesiyle tekrar önem kazanmaya başlamıştır. Alkol tüketimi ve kötü davranışla özdeştirildiği için bağnaz Protestanlar 17’inci yüzyılda Noel kutlamalarını yasakladı ve 1660 yılında resmi tatil günü olarak ilan edildi. 19’uncu yüzyılın başlarında Anglikan Kilisesi’nde gerçekleşen Oxford Hareketi ile beraber Noel tekrar önem kazandı.

Noel Kutlamalarından Kareler