Oje sürmenin zararları nelerdir


0
3 paylaşım

Düzenli olarak kişisel bakımını eksik etmeyen bir kadının en önemli unsuru ojeli elleridir. Renk renk  ve çeşitli şekillere sahip olan ojeler bakımlı tırnakları yansıtırken aslında sağlığa ne kadar zararı olduğunu hiç düşünüdüz mü?  Kozmetik ürünlerinin içerisinde bulunan bir çok kimyasal madde bulunmaktadır ve sağlık açısından son derece zararlıdır. Peki ojenin insan vücuduna ne gibi zararı bulunmaktadır?

Ojenin ve asetonun zararları

Amerika ‘da yapılan araştırmalar sonucu oje ve asetonun zararları ciddi oranda tehlike içeriyor ve insan sağlığına tepkileri çok büyük..Formaldehit , ftalat maddeleri ojelerin içerisinde bulunmaktadır bu maddeleri tırnaklarımızı güzelleştirmek için üst katmanına sürer ve güzel bir görünüm olmasını sağlarız. Formaldehit nedir diye sorarsak  ? Saf formaldehit, renksiz ve zararlı bir gazdır. Bu gaz işlenir ve böylelikle, birçok tüketim ürünlerinde kullanımı gerçekleştirilir. Formaldehit, proteinler ile suda çözünmeyen bileşikler meydana getirdiğinden zehirlidir. Ftalat maddesi  ise ; genellikle plastik ürünlerin esnekliğini arttırmak için kullanılan kanserojen maddelerdir.

Yapılan araştırmalarda ; kadınlar ojeyi sürdükten  6-10 saat sonrasında vücutta değişik tepkilere sonuç verdiği gözlendi. 6 ve 10 saat sonra tüm oje süren kadınların vücutlarında difenil fosfat seviyeleri normalin 7 katına kadar yükseldi. Hamile kadınlarda ise aseton kullanımının soluma  yoluyla anneden bebeğe geçeceği için oje ve asetonun hamilelik döneminde kullanılmaması önemli bir uyarıdır. Oje sürüldükten sonra TPHP’nin hormonu etkiler ve bunun sonucunda, metabolizmayı, üremeyi ve gelişimi etkilediğini gösteren kanıtlar gittikçe arttığı görülüyor. Formaldehid, suda ve havada çözünebilen bir kanserojendir. Bu kimyasala maruz kalma sonucunda, boğazda kaşıntı, astım ve nefes almada güçlük gibi belirtiler de görülebilir. Kronik hastalıkları olanlar, formaldehid sebebi ile zehirlenmeye daha da yatkındırlar.