Omurilik ağrısına ne iyi gelir?


0

Vücudumuzun ana merkezi olan omurilik ağrısı toplum arasında en çok konuşulan sağlık sorunlarından biri..Omurilik vücudumuzun hareketini sağladığı kadar beyin ile çevresel sinir sistemi arasında köprü görevi görerek bu iki önemli mekanizma arasında bağlantıyı sağlamaktadır. Beyne gönderilen emirlere karşılık olarak, vücutta yer alan kaslara ve salgı bezlerine emirleri ileterek vücudun harekete geçmesini sağlar.Omurilik Ağrısına Ne İyi Gelir, Omurilik Ağrısı Nasıl Geçer?

Omurilik nedir?

Omurilik vücudumuzdaki hareket reflekslerin yapılmasını sağlayan kas yani iskelet sistemidir.Sürekli yaptığımız hareketler, öncelikle beynin kontrolünden geçer. Hareketleri yapmaya alıştıktan ve hareketleri tam anlamı ile öğrendikten sonra bu öğretiler artık omuriliğin denetimine verilir. Beyin otomatik hareketler için yorulmaz. Omurilik hareketi bir nevi düşünmeden yapmaya devam eder. Vücudumuzda yaptığımız herhangi ters bir hareketimizde beynimiz yanlışlığı çabucak anlar ve komut vererek hareketi doğru kılar.

Benzer içerik:  Adet Sancısına hangi bitkiler iyi gelir

Omurilik ağrısına neler sebep olur?

Genellikle omurilik ağrısına sebep olan nedenler kişilerin hayat tarzları uyguladığı anlık reflekslerdir. Bunlar ani hareketler arasında kazalar,şakalaşmalar ani durum olarak algılanır. Bir diğer konu ise örneğin masa başı iş yapmak omurga sağlığını olumsuz etkileyen etkenlerden bir tanesidir.

Kasların uzun süre gergin halde kalması kas topaklarına neden olur. Yani tıpta fibrozit dediğimiz oluşumlara neden olur. Bu fibrozitler en ufak bir yorgunlukta, ağır kaldırma sonucunda, klima veya vantilatör altında uzun süre kalmada ağrılar yaratır, dayanılmaz ağrılar çekeriz. Kas gerginliğini azaltmak için farkında olmadan sırtımızı kamburlaştırır, artık son dönemlerini yaşayan ihtiyarlara döneriz.

  • Yanlış duruşa sahip olma(masa başı çalışma)
  • Hareketsiz bir yaşantı sürme(yatağa bağlı hastalık)
  • Gereğinden fazla ağırlık kaldırma(damacana kaldırmak)
  • Ters hareket yapmak(ani dönüşler,omurilik kütletme)
  • Zorlayıcı hareketlerde bulunmak(kas sıkışması)
  • Kalıtsal omurilik hastalıkları
  • Yanlış kıyafetleri giymek gibi sebepler bile sırt ve omurilik ağrılarına sebep olur.
Benzer içerik:  Zeytin ağacının anlamı ve hikayesi

Omurilik ağrısı nasıl geçer ?

Sırt ağrılarından kurtulmak için ilk öncelikle sizin için saydığımız maddelere dikkat etmeniz ilk öncelikle zorunluluktur. Bunlar doğru oturma pozisyonları,doğru iş yapmak,doğru hareket etme ve doğru giyinme olarak kısaca sıralanabilir. Peki sırt ağrısı nasıl geçer ?

Akciğer hastalıkları, safra kesesi ve mide rahatsızlıkları da sırtta ve omurilikte ağrı yapar. Teşhis öncelikle fiziki muayene, şikayetlerin dinlenmesi ile (ne yazık ki hastayı aktif olarak dinlemek çoğu zaman ihmal ediliyor ve yanlış sonuçlara yönleniliyor), sonra da MR, BT ve direkt grafi incelemeleri ile konur. EMG de bize yardımcı olur.

Fizik tedavi ile birlikte stres etkeni de ortadan kaldırılmalıdır. Mümkünse hastanın yaşamında stresi körükleyen unsurlarda köklü değişiklikler yapmak, tatile çıkmak, hobilere daha uzun zaman ayırmak oldukça faydalı olur. Eğer bu değişiklikler yeterli olmazsa bir psikiyatristin veya psikoloğun yardımını almak yararlı olur.

Benzer içerik:  Sporun tarihsel gelişimi

Tedavi bitiminde doktorunuzun önereceği sırt kaslarını güçlendirecek egsersizleri yapmak gereklidir. Eğer gerekli ortam bulunursa sırtüstü yüzmek en iyi egsersizdir. Güneş, deniz, sıcak kum, kaplıcalar çok faydalıdır. Soğuktan mümkün olduğunca korunmak gereklidir.