Organik Sabun Türleri ve Faydaları


0

Günümüzde organik olarak bahsettiğimiz besininden doğal cilt bakımı malzemeleri artık çok zor bulunmakta ve bulunduğunda ise fahiş fiyatlara satılmaktadır.Sebze ve meyve konusunda bu fiyatlar devamını sağlarken doğal yani doğadan üretilmiş sabunlar ise maalesef bu değeri görmemekte ve çok ucuza satılmaktadır.Doğal sabunların içerisinde aslında doğadan gelen malzemenin asıl içeriğinin bulundurmasına rağmen çoğu insan cildi ya da saç bakımı için kimyasal malzemelere milyonlarda paralarını harcamaktadırlar.Bu değerli maddelerden biri olan organik  sabunların neler içerdiği, ne gibi yararlarının olduğu ve nasıl kullanıldığını sizin için bir araya getirdik.

Organik Sabun Türleri ve Faydaları 

-Kükürt Sabunu:Kükürt sabunu en çok kullanılan organik sabunlardan biridir. Genel olarak saç ve cilt için ağırlıklı olarak saç için kullanılır.Yararlı olduğu kısım ise:yağlı bir şekilde egzama rahatsızlığı olan kişilerin cildine,yağlı saçlara,ergenlik sivilcelerine ve yağlanan ciltlere iyi gelir.

-Kayısı Çekirdeği Sabunu:Kayısı sabununu genel olarak  diye bir terimi olmadan hem yağlı cildi olanlar hemde kuru cildi olanlar rahatlıkla kullanabilirler.Kuru ciltlerin nemlenmesini sağlarken egzama hastalığı olanları da hafiflettiği söylenmektedir. Bebeklerde de kullanıldığı söylenmektedir.

-Defne Sabunu:Bebeklerde pişik oluşumunu engellemekte olan defne sabunu ciltteki siyah noktaları yok eder. Cildin tahriş olmasını engellediği gibi erkekler için tıraş köpüğü olarak da kullanılabilir.

-Lavanta Sabunu:Sabunların içerisinde kokusu en doğal güzellikte olan sabun lavanta sabunudur.Cilde parlaklık kazandırırken aynı zamanda tahrişte etmez.

-Bıttım Sabunu:Siirt yöresinde yüzyıllardır üretilen bir sabun olarak bilinir. Siirt’te 1 TL’ye satılırken ülkenin çeşitli yerlerinde kalıbı 5 TL’ye alıcı buluyor. Kilogram fiyatı ise 25-40 TL arasında değişmektedir. Özellikle bıttım sabunu için söylenecek bir özellik ise saç dökülmesini ve saçtaki kepek sorununu halletmesinden kaynaklanır.

-Damla Sakızı Sabunu:Yaşlanma sürecinde ciltte meydana gelen sarkmalar ve kırışıklıklar için birebir olduğu söylenilen bu sabunun tarihi  antik çağlardan günümüze kadar üretimi devam etmektedir.Ciltte botoks etkisi yapar. Son derece besleyicidir. Ciltteki hücreleri yeniler. Hassas ciltler için önerilir. Antiseptik özelliğini vardır.

Benzer içerik:  İki renk yüzü olan kedi Kitty ile tanışın

-Gül Sabunu:En az gül kadar güzel kokulu hoş bir sabundur.Gül suyundan önce üretilmiş olan gül sabunu genel olarak göz altı kararmalarına,mor renkte olmasına ve şişmesine karşı oldukça fazla kullanılan bir sabun türüdür.Gül Sabunu cilde tazelik verir ve gerginleştirir.

-Papatya Sabunu:Papatya sabunun diğer sabunlara oranla fiyatı biraz daha pahalı olabilmektedir. Cildi besler ve gençleştirir. Her türlü akne, sivilce ve deri hastalığına iyi gelir, tekrar oluşmasını engeller. Cilde rahatlatma hissi verir, kişiyi stresten ayırır. Saçlara parlak gösterir ve dolgunluk kazandırır.

-Ihlamur Sabunu:Deride olan kaşıntıları geçirir. Yanık ve lekeleri geçirme özelliğine sahiptir. Bazı iltihaplanmalara iyi gelmektedir.(Kullanmadan önce doktorunuza danışın).

-İncir Sabunu: İncir sabunu içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde oldukça faydalı sabunlar arasındadır. Hücreleri yenileme özelliği ile ön plana çıkar. Peeling etkisiyle mat ciltleri yeniler, hücre gelişimini destekler. Çeşitli yara izlerinin geçmesinde fayda gösterebilir.

-Kakao Sabunu:En iyi nemlendirici sabundur. Cildi besler. Cildin nem seviyesini korur. Hamilelik sonucu oluşan çatlakları giderir. Yanık ve yara izlerinin giderilmesinde etkilidir.

-Sarımsak sabunu: Genel olarak sarımsak yağı da kadınlar tarafından fazlalıkla kullanılmaktadır.Özellikle kullanıldığı yer saç dipleri yani saç dökülmelerindedir. Bu yüzden Sarımsak sabunu saç dökülmesini önler. Saçları besler ve güçlendirir. Tüm cilt hastalıklarına faydası olduğu gibi oluşmalarını da önlemektedir. Kepeği ve saç kırılmasını engeller. Uzun saçlar için önemli bir bakım ürünüdür.

-Çilek Sabunu:Kuru ciltlerde oldukça etkilidir. Nemlendirici ve yenileyici özelliği vardır. Hem cilt hem de saç diplerinde oluşan pullanmaya karşı oldukça etkilidir.

-Çörek Otu Sabunu:Çok enteresan bir bakış açısı getiren onun bile sabunu var dedirten ve oldukça sağlıklı olan bir sabun türüdür. Cildi yeniler. Ölü deriden arındırır. Vücudunuzu zararlı maddelerden arındırmakta oldukça iyidir. Kuru ciltleri nemlendirir.

Benzer içerik:  Doğal yöntemle kirpik uzatma yöntemleri nelerdir

-Tarçın Sabunu:Vücudunuzda Spa etkisi yaratır. Cildinizi yumuşatarak,kuruluktan kurtarır. Bir çok cilt hastalığına iyi gelmektedir.

-Havuç Sabunu:Hücre yenilemesinde oldukça etkilidir. İsilik, egzema, beyaz lekelerin geçmesinde ve tedavisinde kullanılabilir. Diğer tüm doğal sabunlar gibi cildi besler. Özellikle pul pul oluşan kepeklenmeye karşı oldukça faydalıdır.
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.