Orgazm Nedir?


-1
1 paylaşım, -1 puan

Orgazm,insanlarda cinsel uyarım ve zevkin en yüksek noktası olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda beynin cinsel uyarıları yoğun bir şekilde alması sonucu vücudun genital bölgelerinin eş zamanlı olarak bu uyaranlara tepki vermesi de orgazmın bir başka tanımı olabilir. Orgazm biyolojik olarak kadın ve erkekte farklı şekillerde ve etkilerde ortaya çıkar. Dünyada 4000 kadın üzerinde yapılan araştırmalarda, kadınların üçte birinin hiç orgazm olmadığı bunu sadece rol olarak yaptığı ortaya çıkmıştır. Sadece onda biri oranında kadının her cinsel birleşmede orgazmı yaşadıkları da bir diğer gerçek. Bu durumda klitoral uyarı olmadan orgazm olabilen kadınların oranı yüzde 30 olup, mastürbasyonla orgazma ulaşanların oranı yüzde 34’tür. Orgazm olmak bazı toplumlarda sadece erkekler için önemli gibi algılansa da, aslında kadınlar için de orgazm hayati önem taşır. Cinsel ilişkinin vücut sağlığına yararı olduğu gibi orgazm da kadın ve erkek için ruh ve beden sağlığı için önemi büyük yer kapsamaktadır. Toplumsal kurallar, utanma duygusu, doğru bilinen yanlışlar nedeniyle özellikle kadınlar hayatlarının en özel dönemlerinde pek çok sorunla karşılaşırlar.

Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur 

Kadınlardaki orgazm da hemen hemen erkeklerinki ile benzerlik gösterir. Kadının vajinasına erkeklerdeki sertleşme düzenine benzer bir kan akımı olur. Orgazmın oluşmasına zemin hazırlayan kilitoriste sertleşme ve vajinada nemlenme gerçekleşir. Orgazm anında uterusun ve çevredeki kasların ritmik kasılmaları görülür. Bu sırada beyinde, hipotalamus ve limbik sistem denilen yapılar, tahrik sırasında rol alırlar.Kasların gevşemesinde ve kan akımının artmasında bazı biokimyasal maddeler (VİP ve NO gibi) etkilidir. Bunun yanında çeşitli hormonlar da, kadınlardaki cinsel fonksiyonları etkiler. Östrojen, vajinanın hücresel devamlılığında ve kan akımında, androjenlerin ise istek, cinsel tahrik ve orgazm üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır.Orgazm belirtileri arasında nefes alıp verme sıklığı, kalp hızı ve kan basıncı artması sıralanabilir.Orgazm sırasında klitoriste ıslanma,bacaklarda titreme,göğüs uçlarında büyüme ve dudaklarda büyüme kadınlardaki belirtilerken erkeklerde ise peniste sertleşme ve boşalma hızı gerçekleşir.

Benzer içerik:  Koah Hastalığı nedir?

Orgazm Olmama Nedenleri Nelerdir

-Evlilik öncesi cinsel birleşim yaşamamış kişilerde ilk gece korkusu yaşanacağı için orgazm olamama durumu yaşanabilir.

-Klitoral akıntı

-Tiksinme

-Klitoral Kokular

-Hamile kalamama korkusu ile orgazm olamama durumu

-Vücuttaki hormon ve östorojen azalma durumundan kaynaklanan menepoz durumu.. 

-Vajinada Kuruluk durumu..

Orgazmın Faydaları Nelerdir 

Orgazmın hem kadın hem de erkek için pek çok faydası vardır. Cinsel cevapları ancak doğal bir ihtiyaç ve yaradılışla gelen bir armağan gibi görerek doğru cinselliğin sunduğu birçok avantajdan yararlanılması mümkündür. Boşalma ve orgazmın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

-Bedensel ve ruhsal bir rahatlama sağlar.
-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
-Stresi azaltır.
-Uyku kalitesini artırır.
-Kalp hastalıklarına karşı korur.
-Uyku kalitesini artırır.
-Ağrı eşiğini yükseltir.
-Cildi güzelleştirir ve kişiyi değerli hissettirip partneri ile olan ilişkisini kuvvetlendirir.
-Aynı zamanda doğal bir spordur ve seratonin hormonunu arttırarak mutlu hissetmeye yardımcı olur.