Özel ev yapımı anne eli değmiş gibi işkembe çorbası tarifi


0

İşkembe çorbası herkesin seveceği bir lezzet olmayabilir ama sevenleri de onsuz yapamıyor. Ayrıca bildiğiniz gibi işkembenin insan sağlığı üzerine olan bir çok faydası bulunmaktadır. Siz de bir işkembe çorbası severseniz ve onsuz yapamıyorsanız sizin için çok özel ve leziz bir işkembe çorbası tarifimiz var.

İşkembe Çorbası için gerekli malzemeler

1 Kg İşkembe (temizlenmiş)
2 Çorba Kaşığı Un
2 Yumurta Sarısı
1 Limon Suyu
1 Fincan Sirke
35 Diş Sarımsak
Tuz, Kırmızı Biber
2 Çorba Kaşığı Tereyağı
4 Diş Sarımsak (haşlarken kullanmak için)

İşkembe çorbasının tarifi ve yapılışı:

Temizlenmiş işkembeyi bol suda birkaç su yıkayalım. Tencereye alıp üzerine üç parmak çıkacak kadar su ilave edip, yarım limonun suyunu ve doğranmış sarımsakları ekleyerek işkembeyi yumuşayana kadar haşlayalım (limon ve sarımsağı tadının ve renginin daha iyi olması için kullanıyoruz).

Haşlanan işkembe delikli kepçe ile çıkararak, kesme şeker iriliğinde doğrayalım. İşkembenin suyunu tel süzgeçten geçirip, bir başka tencereye alarak kaynamaya bırakalım.

Bu arada terbiyeyi hazırlayalım. İki kaşık una bir limon suyu, iki yumurta sarısını ve 1-2 fincan su ilave ederek pürüzsüz ve topaksız kıvama gelene dek çırpalım. Kaynamakta olan işkembe suyuna azar azar ve sürekli karıştırarak dökelim.

Doğranan işkembeleri de ekleyerek tuzunu ayarlayıp 5 dakika kaynatalım. Sarımsağı döverek ilave edelim. Çorbayı kaselere aldıktan sonra üzerine kırmızı biberli tereyağı gezdirerek servis yapalım (arzuya göre sirke ilave edelim)