Ozon gazı nedir,nerelerde kullanılır?


0

Ozon aslında zehirli bir gaz olarak bilinmektedir. Bu özelliği nedeniyle etkili bir dezenfektan ve mikrop öldürücü olarak bilinmektedir. İçme sularının arıtma tesislerinin temizlenmesinde kullanılıyor. Belirli dozda vücudun zararlı organizmalarının temizlenmesi ve bu şekilde hem sterilizasyon hem de oksijen desteğiyle kronik yaraların iyileştirilmesi yönünde uygulamalar var.Ozon gazı (O3), 3 oksijen atomundan oluşan molekülleriyle renksiz bir gazdır ve atmosferin üst katmanlarında yer alır. Oksijenin allotropudur, trioksijen olarak da tanımlanır.Son zamanlarda ozon gazı tedavisi seans seans yapılmakta olup vücudunuza olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Ozon gazı nedir?

Oksijen molekülünün (O2) kararlı haline karşın, ozon (O3), kararsız bir moleküldür. Ozon gazını Alman kimyacı Christian Friedrich Schönbein 1839 yılında keşfetmiştir. Keşfinden sonraki ilk yıllarda dezenfeksiyon amacıyla kullanılmıştır. 1860 yılında Monako şehrinin su arıtma tesislerinde dezenfeksiyon amacıyla ozon kullanılmaya başlanmıştır. Ozonun bu dezenfekte edici etkisi güçlü okside edici özelliğinden kaynaklanmaktadır. Sadece virüs ve bakterileri öldürmekle kalmaz tüm mikroorganizmalar ve toksinlerini de okside edebilir.Ozon gazı tam olarak içme suları için artıma tesislerinde kullanılır.

Ozon gazı nasıl uygulanır ?

Ozon gazı uygulamasını özellikle kadınların genç görünme arzusuna dayanarak uygulama şeklinde seans olarak kullandığı görülmektedir. Bu durumda oksijen ile ozon gazı kullanılarak damardan verilen bir tedavi uygulama şekli görünmektedir.Ozon uygulaması, etkinliğine bakılmaksızın akla gelen her yöntemde kullanılıyor. Bağırsak hastalıklarına iyi geliyor diye ozonlu suyu lavmanla rektal yöntemle, kadın hastalıklarını tedavi ediyor diye vajinal yoldan, romatizmal hastalıkları iyileştiriyor diye eklem için veren de var.

Ozon gazının faydaları neler?

Ozon gazı vücudumuz için son derece faydalı bir gazdır.Yüzlerce nedenden vücudu korur ve genel sağlık için önemlidir.

Baş dönmesini önler

Cildinizi temizler ve canlılık verir

Depresyona iyi gelir

Asit nötralize edicidir

Karaciğer temizleyicidir

Mukusu temizler

Kalp fonksiyonunu geliştirir

Enfeksiyonu önler

Ani kalp krizini önler

Bakterileri öldürür

Soğuk algınlığını önler

Zor iyileşen yaralara iyi gelir

Ozon gazının kullanıldığı yerler

Sera çiçeklemesinde

Toprak tarımında kullanılır

Fide yetiştiriciğiliğinde

Mantar yetiştiriciliğinde

Marul yetiştiriciliğinde

Halka Soğanda

Dondurulmuş gıdalarda kullanılır :Genel olarak meyve ve sebzelere kurutma öncesi ayıklama, sınıflandırma, yıkama, doğrama ve çekirdek çıkarma vb. gibi ön işlemler uygulanmaktadır. Yıkama işleminin ozonlu su ile yapılması başlangıçtaki mikroorganizma yükünü %90 oranında azaltacağından, kurutma esnasında küf ve maya oluşumunu engeller.

Örneğin domates gibi açık havada yapılan kurutmalarda, domatesler açık alanda serili iken doğal sebeplerden veya yağan yağmurdan dolayı maya oluşabilir. Oluşan mayalı domatesler ozonlu su ile yıkandığında mayanın yayılması ve bulaşması önlenmiş olur.

Soğuk hava depolarında :Soğuk hava ortamında bulunan toz tanecikler üzerlerinde mikrop barındırır ve havada gezer durumdadır.Büyük tanecikler yer çekimi etkisi ile düşseler de, küçük tanecikler havada kalır. Açık havada çok düşük de olsa bulunan ozon gazı, bu tanecikleri birleştirerek çökmesini sağlar. Kapalı mekanlarda ozon gazı hiç bulunmadığı için bu işlem meydana gelmez. Ozon yapay olarak üretilip ortama verildiğinde bu taneciklerin çökmesi sağlanabilir.

Et depolarında:Ozon, soğukta depolanan etlerde, yüzeyde mikroorganizma üremesini yavaşlatmakta ve duyusal kalitenin korunmasını sağlamaktadır. Yapılan bir çalışmada, soğukta depolanan sığır etleri üzerinde kullanılan düşük konsantrasyonlardaki atmosferik ozonun, Pseudomonas sp. Ve C. Scotti’nin sayılarında azalmaya;Thamnidium ve Penicillium sp.’lerin lag fazının uzamasına neden olduğu belirlenmiştir.