Pablo Escobar kimdir? Pablo Escobar’ın işlediği suçlar


0
2 paylaşım

Son zamanlarda hayatı ile ilgili ilgi çeken uyuşturucu baronu Pablo Escobar hayatındaki şaşırtan gerçekleriyle ve yaptıklarıyla sosyal medyada ve ekranlarda ilgileri üzerine  çekiyor. Hatta hayatının dizisinin çekilmesi ile tekrardan stickerları ve posterleri gün yüzüne çıkan Pablo Escobar nerede doğmuştur,nasıl hayatı olmuştur size biraz bunlardan bahsedeceğiz.

Pablo Escobar 1949 yılında Kolombiya’da hayata gözlerini açmıştır.Annesi ilk okul öğretmeni olan Escobar’ın babası ise bir çiftçidir. Ünlü uyuşturucu baronu bu işe başlamadan önce ise daha farklı yöntemlerle para kazanıyormuş . Bunlardan biri araba hırsızlığı diğeri ise mezar taşı hırsızlığını ticarete dökmekten geçer . 1970’lerin başlarında Medellin bölgesinde uyuşturucu ticaretine başlayan Pablo Escobar  1975 yılında uyuşturucu baronlarını kendi emriyle öldürmeye emir verecek duruma gelmiştir.

80’ler yılında ABD’ye gitme kararı alan Pablo Escobar ABD’de uyuşturucu ticaretinin %80’nini yönetir duruma geldi. Amerika’nın haricinde Meksika ve Porto Riko’da da uyuşturucu ticaretini yapan Escobar 1989 yılında  dünyadaki sayılı zenginler sıralamasında 7. sıraya girmeyi başarmıştır.

Tutuklandığı sıralarda kendi başına bir devlet olan Escobar tutuklandığında devlete “eğer beni  af yasası ile bırakırsanız ya da bana özel tasarımda bir hapishane inşa ederseniz ” devletin dış borcunu öderim diyerek bir teklifte bulunmuştur. Pablo’nun yakalandığı zamanlarda o hapisteyken ona engel olan devlet şuraları kendi özel emri ile öldürülmüştür. Her ne kadar uyuşturucu baronu olsa da köylülere daima yardım eden Escobar onlara yardım etmekle kalmamış okul,hastaneler yaptırmıştır.

Pablo Escobar ilk uyuşturucu taşımasını yaptığı uçağını evinin girişine dikmiş aynı zaman da hayvanları seven yanıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Evinin bahçesinde kocaman bir hayvanat bahçesine sahip olan Escobar hayvanat bahçesinde su aygırları beslemekteydi.. Merhametinle adından bahsettiren bu baron  arandığı zamanlarda dağ evinde üşüyen kızı için 2 Milyon doları yakmıştır.

Benzer içerik:  Ölen Ninesiyle resim çekildi . Tepkiler büyüyor !

Pablo Escobar’ın İşlediği Şuçlar Neler 

  • Tutuklandığı süreçler içerisinde kendisini tutuklatan  ve yasa çıkarmayan toplam 1000 kişi kadar  savcı ve polis gibi devlet adamlarının ölümüne sebep olmuştur.
  • Arandığı zamanlarda ise  ABD ve Kolombiya’ya gardını aldıktan sonra öldürülen her Kolombiyalı polis için bin Dolar ABD’li polis için ise 30 Bin Dolar vermiştir.

  • Politikacıların olduğu uçağa bomba koyarak düşürülmesini sağlayan Escobar 747 kişinin ölümüne sebep olduğu için halk tarafından aldığı destek zayıflamıştır.

Pablo Escobar’ın Ölümü 

Pablo Escobar’ın ölüm anı şaşırtıcı olmayan bir sonuçla sonlanmıştır.  Kolombiyalı çevik güçler tarafından bulunamayınca ABD’den destek beklemiş ve beklenilen destek görüldüğünde Pablo Escobar saklandığı yerden kaçarken 1993 yılında vurularak öldürülmüştür.
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.