Pankreas iltihabı (Pankreatit) hastalığı nedir?


0

Pankreas iltihabı ya da diğer adıyla pankreatit oldukça yaygın olarak görülen bir sağlık sorunudur. Karnın tam arkasında, ince bağırsağın üst kısmında yer alan pankreas geniş ve düz bir bez şeklindedir. Pankreasın ana işlevi yağ ve karbonhidratların sindirimi için gerekli olan enzimleri sağlamaktır. Sindirim sisteminin önemli bir parçası olan pankreas enzimlerin salgılanması dışında insülin ve glukagon hormonları pankreas tarafından üretilir. Bu hormonlar kan şekeri düzeyinin korunması açısından önemlidir ve insülin eksikliği diyabete neden olabilir.Aniden meydana gelen pankreas iltihabı rahatsızlığı ya aşırı alkol alımı ile meydana gelir ya da safra kesesi taşlarından meydana gelir.

Pankreas iltihabının nedenleri nelerdir?

-Safra kesesi taşları

-Düzenli alkol kullanımı

-Kanda yüksek düzeyde lipide rastlanması

-Viral ve bakteriyel rahatsızlıklar

Pankreas iltihabı vücudumuza etki ettiği zamanlarda ne gibi belirtiler gösterir?

-Şiddetli ağrılar Ağrıların alkollü ya da ağır bir yemekten sonra ortaya çıkması tipiktir.

-Ağrı sırta, göğse ve karnın üst ve alt kısmına yayılabilir.

– Şiddetli ateş, bulantı ve kusma hatta iç kanamaya bağlı ani kan basıncı düşmesi ve şok hali ortaya çıkabilir.

– Şişkinlik, gaz, kilo kaybı gibi belirtilerde eşlik eder.

-Hızlı nabız

-Terleme

-Hıçkırık

-Deri döküntüsü

-Yorgunluk

-Böbrek yetmezliği

-Kalp yetmezliği

Pankreas iltihabı teşhisi

Rahatsızlığın teşhisi fiziksel muayene, röntgen ve diğer görüntüleme testleri, kan ve dışkı testleri sonucunda koyulur. Akut ve kronik iltihabın teşhisinde farklı muayene ve laboratuvar sonuçları kullanılabilir.

Pankreas İltihabı Tedavisi

Bu süreçte hastanın şiddetli ağrıları ve yorgunlukları meydana gelecektir.Bu süre içinde hasta çok su kaybı yaşayacağı için sıvı takviyesi yapılır. Hastanın bu süre içinde az yemek yemesi ya da sıvı gıdalarla beslenmesi gerekebilir. İltihaplanma sonucunda pankreas dokusu zarar gördüğü için etkilenen bölgelerin cerrahi müdahale ile alınması gerekebilir.Alkol kullanımı pankreas iltihabına neden olduğu için alkol rehabilitasyon programı tavsiye edilir. Alkol kullanımı devam ederse belirtiler çok ciddi komplikasyonlara neden olabilir.